KEİG BÜLTEN – Şubat 2015

ebulten011

Bir yeni yıla daha kadınlar için eşitlik ve özgürlük dileklerimizle girmişken, 2015’in henüz ilk saatlerinde Sağlık Bakanı’ndan gelen “annelik kariyeri” açıklamasıyla kendimize geldik. Daha bu söze duyduğumuz tepki devam ederken, Başbakan da birkaç gün sonra açıkladığı yeni paket ile tepkimizidaha da arttırdı.

(Bültene ulaşmak için tıklayın)

KEİG Bülten’in 11’inci sayısında dosya konumuz, Başbakan Davutoğlu’nun son dönemde açıkladığı düzenlemeye, nam-ı diğer “aile paketine” odaklanıyor.
Kadın örgütleri tarafından kullanılan bu adlandırma, paketin niyetini ifşa eden pek yerinde bir söz; çünkü paketle gelen düzenlemeler aileyi korumayı ve kadınların “annelik kariyerini” teşvik etmeyi esas alıyor.

Haberler bölümünde yani paketle ilgili kadın örgütleri tarafından yapılan açıklamalar ve bağımsız kadın ve LGBTİ örgütlerinin İstanbul Sözleşmesi denetleme kurulundan dışlanma sürecine dair detaylar yer alıyor. Ayrıca, Denizli, İstanbul ve Antalya’daki KEİG üyelerinin çalışmalarına dair haberler de bulunuyor.

Neler Yapıyoruz bölümünde Uluslararası Çalışma Örgütü/ ILO çalışması kapsamında il istihdam kurullarında toplumsal cinsiyet eşitliğine dair yaptığımız sunumlara ve KEİG’in kadın emeği ve istihdamı alanındaki çalışmalar bibliyografyasına dair detaylar yer alıyor. Gündeme dair düzenli olarak yazdığımız değerlendirmelerden “kadın işi-erkek işi” ayrımına ilişkin yazıyı da bu sayıda bulacaksınız. Söyleşi bölümünde ise, Mersin’de 20 yıldır feminist politika üreten Bağımsız Kadın Derneği üyeleriyle konuştuk.

Öneri, eleştiri ve katkılarınızı bekliyoruz

Şunlar İlginizi Çekebilir...