İmece’den göçmen ev işçisinin ölümüyle ilgili suç duyurusuna çağrı, 25 Mart Cuma,13.00..

Göçmen ev işçisinin ölümü ile ilgili suç duyurusuna çağrı

03.02.2016 günü Başakşehir’de çalıştığı evin 5’inci katından düşerek hayatını kaybeden göçmen ev işçisi Özbekistan asıllı Gulnora Tuxtayeva’nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma hakkında apar topar takipsizlik kararı verilmiştir.

Göçmen ev işçisi ile ilgili yeterli araştırma yapılmadan sadece Adli Tıp raporuna ve ev işverenlerinin ifadelerine  dayanılarak verilen karar, bu iş cinayetinin üstünün örtülmesi çabasıyla verilmiş bir karardır.

Ev işçisinin çalışma koşulları araştırılmamış, çevre sakinleri, ailesi dinlenmemiş, taraflı bir soruşturma ile gerçekler karartılmıştır. Aynı zamanda göçmen ev işçilerinin çalışma koşullarının da görmezden gelinerek, on binlerce ev işçisinin emeği yok sayılmaktadır. Göçmen ev işçilerine ayrımcılık, taciz, güvencesiz bir hayat reva görülmektedir.

Biz ev işçileri ve İmece Ev İşçileri Sendikası olarak bu kararı tanımıyoruz ve bu davanın takipçisi olacağız. Hepimiz GULNORA TUXTAYEVAnın ailesiyiz ve onun bu iş cinayetinde katledilmesine sebep olanlardan şikayetçiyiz.

Ev işçileri olarak  25.03.2016 günü saat 13.00′de Sefaköy’de bulunan Küçükçekmece Adliyesi’nde bir basın açıklaması yapacak ve sorumlular hakkında yeniden suç duyurusunda bulunacağız.

Katılım ve desteğini bekleriz.

İmece Ev İşçileri Sendikası

Şunlar İlginizi Çekebilir...