KEİG BÜLTEN – Aralık 2014

ebulten013

Geçtiğimiz ay kadın hareketi açısından yoğun bir gündemle karşı karşıyaydık. Kobanê’deki savaş devam ederken, mevsimlik tarım işçisi kadınları kaybettiğimiz iş cinayeti haberlerini aldık. Erkek şiddeti, evde, sokakta, işyerinde devam ederken, 25 Kasım’da mücadelemizin sesini bir kez daha yükselttik…

(Bültene ulaşmak için tıklayın)

Bu ay, KEİG Bülten‘in 10’uncu sayısıyla bir aradayız. Bu sayıda dosya konumuz devlet kurumlarının toplumsal cinsiyet eşitliği bakışına odaklanıyor. Son dönemde yayımladığımız raporda, çeşitli bakanlıkların ve kamu kurumlarının politika belgelerini inceleyerek kadın istihdamı için ne öngördüklerini tespit ettik. Ortaya çıkan sonuç, bildiğimiz gibi, pek iç açıcı değil.

Haberler bölümünde bu konuda yayımladığımız iki rapora dair toplantının detayları yer alıyor. Ayrıca, Denizli, Bursa ve Antalya’daki KEİG üyelerinin çalışmalarını okuyacağız. Ev işçileri sosyal haklarıyla ilgili mücadeleye ve davaları takip etmeye devam ederken, Petrol-İş’li kadınlar 25 Kasım’da tüm kadınları erkek şiddetine karşı sendikalarda örgütlenmeye çağırdı.

Bu sayıda ayrıca, üyesi olduğumuz Kadın Emeği Platformu’nun Isparta’daki iş cinayetinde yaşamını yitiren mevsimlik tarım işçisi kadınlar için yayımladığı açıklama yer alıyor. Söyleşi bölümünde ise, 1999 Marmara depremi ile kadın dayanışmasını yükselten ve 15 yılı geride bırakan Kadınlarla Dayanışma Vakfı/ KADAV gönüllüleri ile örgütün hikayesini konuştuk.

Öneri, eleştiri ve katkılarınızı bekliyoruz.

Şunlar İlginizi Çekebilir...