KEİG BÜLTEN – Nisan 2015

ebulten014

Coşkulu bir 8 Mart’ı geride bıraktık. Bu yıl 8 Mart’ta her yerde kadınların isyanını, mücadelesini, direnişini, eşitlik ve özgürlük talebini alanlara, meydanlara, sendikalara, işyerlerine, mahallemize, evimize taşıdık.

(Bültene ulaşmak için tıklayın)

Kapakta gördüğünüz fotoğraf İstanbul/ Kadıköy’deki 8 Mart kadın mitingi kortejinden. Ayrıca, KEİG Platformu olarak 8 Mart’ta yaptığımız açıklamayı da sayfalarımızda bulacaksınız. Gündem’de Neler Vardı bölümünde HDP ve CHP’nin cinsiyet eşitliğine dair çalışmaları, sendikalardaki kadın örgütlenmelerinden haberler ve seçimlere dair Kadın Koalisyonu’nun siyasetçilere yönelttiği sorulara yer ayırdık. KEİG’den Haberler bölümünde ise, ev işçilerinin İMECE’de yürüttüğü mücadele sonucunda elde edilen kazanımlara, Petrol-İş’in Kadın Okulu’na, kadınların “aile paketine” dair protesto eylemlerine, KA.DER’in genel seçime yönelik başlattığı kampanyaya ilişkin haberleri okuyacaksınız.

Bu sayıda dosya konumuz kadınların hane içindeki karşılıksız emeği. Kadınlara yüklenen ve değersizleştirilen ev ve bakım işleri için kadınlar kaç saat çalışıyor? Kadınların erkeklerle kıyaslanamayacak kadar yüksek olan günlük çalışma saatleri ve görünmeyen emeği verilere yansıyor mu? Gündeme Dair bölümünde katıldığımız İstanbul Sözleşmesi panelinden aktarımları ve şiddete maruz kalan kadınların istihdamına dair yürüttüğümüz çalışmanın notlarını kaleme aldık. KEİG üyeleriyle söyleşilerin yer aldığı son bölümde ise bu sayıda Bursa’dan Koza Kadın Derneği üyeleriyle konuştuk.

Öneri, eleştiri ve katkılarınızı bekliyoruz.

Şunlar İlginizi Çekebilir...