KEİG BÜLTEN – Ağustos 2015

ebulten014

Bu sayı, gündemdeki yoğun terör ve savaş tartışmalarının gölgesinde çıkıyor. Türkiye’de kadın hareketi yıllardır olduğu gibi bu dönemde de çatışmaların, savaşın kadınları daha farklı biçimlerde vurduğunu hatırlatarak barışın sesini yükseltmeye devam ediyor. Bunun bir göstergesi olarak bu sayımızda farklı kesimlerden kadınların bir araya geldiği Barış İçin Kadın Girişimi’nin kadınlara mektubuna yer verdik.

(Bültene ulaşmak için tıklayın)

Savaş tartışmaları sürerken, Türkiye’de mevsimlik işçiler ağır çalışma koşulları altında yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. En son Temmuz ayında Manisa’da 13’ü kadın 15 işçinin trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle yeniden gündeme gelen mevsimlik gezici tarım işçiliğini bu sayıda dosyamıza taşıdık. Nasıl bir çalışma biçimi? Sağlık ve barınma koşulları nasıl? Kadın işçiler neler yaşıyor? Çocuk işçiliği ne durumda? Alanda çalışan derneklerin, kadın örgütlerinin konuyla ilgili talepleri neler?

KEİG’den Haberler bölümünde İMECE’nin Dünya Ev İşçileri günüyle ilgili İstanbul ve Antalya’daki eylemini, KEİG Platformu’nun Bursa, İzmir ve İstanbul’da düzenlediği toplantıları okuyacaksınız. Gündemde Neler Vardı’da ise Eğitim Sen’in hazırladığı cinsiyetçilik raporu ve kadınların hayatını kaybeden mevsimlik tarım işçileriyle ilgili eylemi yer alıyor.

Bu sayıda ayrıca, KEİG Platformu’nun Berlin’de katıldığı feminist ekonomi konferansına dair değerlendirme yazısını, SeraPool’de direnen kadın işçilerin sesini, çalışma yaşamında ayrımcılık kitabını anlatan yazıyı da bulabilirsiniz. Söyleşi bölümünde ise, Platformun Adana’daki üyesi EVKAD ile 1994’den beri kadınlar olarak yürüttükleri çalışmaları konuştuk.

Şunlar İlginizi Çekebilir...