KEİG BÜLTEN / Şubat 2013

xsubat.bulten.kapak_e877e62

KEİG Bülten’in ikinci sayısıyla yeniden buluştuk. Bu sayıda geçtiğimiz iki ayda gündemde öne çıkanları, KEİG Platformu’na üye kadın örgütleri olarak yürüttüğümüz çalışmaları, güncel gelişmelere dair yorumlarımızı paylaşmak istiyoruz.

(Bültene ulaşmak için tıklayın)

Kadınlar olarak emek ve istihdam konusunda yürüttüğümüz mücadeleye durmadan devam ediyoruz. Geçtiğimiz iki ayda da Platform adına toplantılara katıldık, deneyimlerimiz ve ürettiğimiz bilgi ile sözümüzü görünür kılmaya çalıştık. Kendi içimizde atölyeler ve toplantılar düzenledik.

İzmir’de Platform üyelerinin ve çevre illerden kadınların bir araya geldiği bir toplantı yaptık. Diyarbakır Barosu ile birlikte ‘İstihdamda Kadına Yönelik Ayrımcılık ve CEDAW’ başlıklı bir seminer düzenledik. Dava takibi konusunda yaptığımız çalışmalar sürüyor. Ayrıca, başlatmaya karar verdiğimiz kreş kampanyasının çalışmaları hız kazanarak devam ediyor; platform üyesi olan ve olmayan kadın örgütleri ve gruplarının bulunduğu 12 ilde ‘kreş atölyeleri’ düzenledik, ‘kadınlar olarak nasıl bir kreş istiyoruz’ sorusuna deneyimlerimizden yola çıkarak cevap bulmaya çalıştık, taleplerimizi ortaya çıkardık.

Peki geçtiğimiz iki ayda gündemde neler vardı? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ortaklığında başlatılan ‘Enerji Hanım’ projesi, kadın örgütlerinin tepkisine yol açtı. İstanbul Karaköy’de kapatılan 6 genelevde çalışan seks işçileri, durumu protesto eden bir basın açıklaması yaptı. İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in kadın istihdamının arttırılması genelgesine dair Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sunduğu soru önergesine, Fatma Şahin’den yanıt geldi. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin düzenlediği Kadın Çalıştayı’nda kadınlar, “Evde, işte çalışıyoruz, sağlığımızdan olmak istemiyoruz” sloganıyla bir araya geldi. İlk bültenimizi Türkiye genelinde olabildiğince çok yere dağıtmaya çalıştık. Çalışmalarımızla ilgili olumlu tepkiler aldık. Diğer sayılarımız için de eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.

Şunlar İlginizi Çekebilir...