TÜRKİYE’DE KADINLAR SOSYAL GÜVENLİĞİN NERESİNDE? 5510 SAYILI SSGSS KANUNUNUN TOPLUMSAL CİNSİYET AÇISINDAN ANALİZİ*

KEİG DİZİSİ : Rapor
HAZIRLAYAN : KEİG Platformu
YAYINLANMA TARİHİ : Kasım 2015

Önsöz

Sosyal güvenlik onur ve kişiliğimizin gelişimi için gerekli bir insan hakkıdır. Kadınlar içinse, kimseye bağımlı olmadan yaşamanın en önemli garantilerinden birisidir.

KEİG Platformu olarak 2008 yılında, tasarı halindeki Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nı kadınlara vaat ettikleri üzerinden ele almış ve kadınlara sunulan hakları ve kayıpları ortaya koyan bir rapor hazırlamıştık. Bu raporda, yasa ile zaten kısıtlı olan hakların daha da daratılılacağını dile getirmiştik.

Tasarının yasalaşmasından sonra ve torba yasalarla yapılan değişiklikler neticesinde Türkiye’de sosyal güvenlik sisteminin kadınlar açısından yeniden ele alınması önemli bir gereklilik olarak önümüzde duruyordu. Diğer taraftan yasanın dili ve her yıl eklenen ya da çıkarılan yeni maddelerle daha da karmaşıklaşan yapısı, biz kadınları yakından ilgilendiren meselelerin daha anlaşılır bir şekilde sunulması ihtiyacını getirdi. Dolayısıyla, elinizdeki bu rapor sosyal güvenlik sistemini kadınlar açısından ve kadınlar için analiz ediyor.

Türkiye’de kadınlar sosyal güvenlik sisteminin neresinde? Kadınların hane içinde ve dışında yaptığı işler sosyal güvenlik sistemi tarafından görülüyor mu? Bu sistem içinde kadınlar için yapılan düzenlemeler kadınların ihtiyaçlarını karşılıyor mu? Bu sorularla yola çıkarak hazırladığımız bu rapor, konuyu etraflıca tartışmak için bir alan açmayı hedeflerken Türkiye’deki sosyal güvenlik sistemini kadınlar açısından değerlendiriyor.

Çalışmanın hazırlanmasını üstlenen Dr. Fatma Şenden Zırhlı, Yard. Doç. Nagihan Durusoy Öztepe ve eleştirileri ile değerli katkılar sunan KEİG Platformu üyelerine teşekkür ediyoruz.

KEİG Platformu
Ekim 2015

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.

Kürtçe çevirisine ulaşmak için tıklayın.

İngilizce çevirisine ulaşmak için tıklayın.


* Bu rapordan kaynak göstermek kaydıyla yararlanılabilir.

Şunlar İlginizi Çekebilir...