“KEİG’den kadın emeği ve istihdamı için iki yeni rapor” / Jinha, 13 Kasım 2014

KEİG Platformu, kadın emeği ve istihdamına ilişkin hazırladıkları iki yeni raporu açıklamak üzere 19 Kasım tarihinde Cezayir Restoranda bir toplantı gerçekleştirecek.

Kadın Emeği ve İstihdam Girişimi Platformu (KEİG), kadın istihdamı ve kadın emeğine ilişkin yaptıkları çalışmaları kamuoyu ile paylaşmak amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. İstanbulda 19 Kasım günü Cezayir Restoranda yapılacak toplantıda oluşturulan raporun paylaşılacağının bilgisi verilen açıklamada, kadın istihdamında gelinen son noktaya dikkat çekildi. Açıklamada, kadın istihdamına ilişkin yapılan çalışmaların kadının geleneksel aile temeli üzerinden inşa edildiğine dikkat çekildi.

Kadın istihdamı için iki yeni çalışma

Kadın istihdamına ilişin iki çalışma hazırlandığının kaydedildiği açıklamada, “Birincisi, yakın dönemde kadın emeği ve istihdamı alanında ne gibi değişimlerin/dönüşümlerin yaşanacağını gösterebilmek için, devlet kurumlarının kısa ve orta vadede rotasını belirleyen metinlerin toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden analizini içeriyor. İkincisi ise, kadın istihdamının artacağı gerekçesi ile gündeme getirilen atipik istihdam biçimlerinin baskın hale gelmesi sonucunda çalışma hayatının eğretileşmesi tehlikesinin altını çiziyor. Avrupada bu tür çalışmanın kadın istihdamında yaygın olduğu 3 ülke örneği incelemesinden çıkan sonuçlar, kadınlar için atipik ve esnek istihdam biçimlerinin teşvik edildiği Türkiyedeki duruma dair de olasılıkları gözler önüne seriyor” şeklinde belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Toplantıda, son yıllarda yürütülen bu politikalar kadın emeği ve istihdamı açısından ne anlama geliyor? Bu çalışma biçimleri hayatımıza hangi yollarla ve biçimlerde sızabilir?” sorularına yanıt aranacağı dile getirildi.

KEiG’in kadın istihdamı ve emeği üzerine yapılacak toplantının programı şöyle:

 

13:30 – 13:45– KEİG Platformu – Hoş geldiniz

13:45 – 14:15 – Türkiyede Kadın Emeği ve İstihdamının Durumu ve Geleceğine Yönelik Saptamalar -Saniye Dedeoğlu

14:15 – 14:45 – Çalışma Yaşamında Eğretilik, Eğreti İstihdam ve Atipik İstihdam İlişkisi – Aslı Çoban

14.45 – 15.00 – Kahve Arası

15:00 – 16:30 – Tartışma

* Bu haber 13 Kasım 2014 tarihinde Jinha’da yayımlanmıştır.
http://www.jinha.com.tr/tr/h/KEiG’den_kad%C4%B1n_eme%C4%9Fi_ve_istihdam%C4%B1_i%C3%A7in_iki_yeni_rapor

Şunlar İlginizi Çekebilir...