“Handan Çağlayan: Kadınlar için hayat üç vardiya demek”/ Jinha, 22 Kasım 2015

“Handan Çağlayan: Kadınlar için hayat üç vardiya demek”

“Özel İstihdam Büroları ve Kadın Emeği” konulu panelde konuşan KEİG üyesi Doç. Dr. Handan Çağlayan, Türkiye’de alt kademelerde çalışanların genel olarak kadınlardan oluştuğunu söyledi.

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi “Emekçi Kadın Akademisi” projesi kapsamında “Özel İstihdam Büroları ve Kadın Emeği” konulu panel düzenledi. Çok sayıda kadının katıldığı panelde KEİG üyesi Doç. Dr. Handan Çağlayan sunum yaptı. Kadınlar için ev içi emeğin birinci vardiya olduğuna dikkat çeken Handan, “Evden çıkıp, ev dışında çalışmaya başladığımızda aslında ikinci vardiyayı yapıyoruz. Hele bir de bunun üzerine sendika çalışması yapıyorsak, bu da üçüncü vardiyadır. Kadınlar için üç vardiyadan oluşan ağır işçilikten söz edebiliriz” dedi.

İş olağanı sunmakla yükümlü olanın devlet olduğuna dikkat çeken Handan, “Türkiye Cumhuriyeti yasalarına baktığımızda sosyal haklarla ilgili olan bölümde derki; devlet vatandaşlarına istihdam olanağı sunmakla yükümlüdür. Yurttaş olmanın bazı yükümleri var. Yasalara uyuyosunuz, vergi veriyorsunuz, çalışma aynı zamanda bir ödev ve bu ödevi yerine getiriyorsunuz. Peki karşılığında haklarınız nedir. İnsan onuruna yaraşır işlerde çalışmaktır. Çünkü şuanda insan onuruna yaraşmayan o kadar çok iş var ki” diye konuştu.

Kadınların cinsiyete dayalı ayrımcılık yaşadıklarını dikkat çeken Handan, “İşe girerken evli olmasından, çocuk doğurmasına kadar her şeyi sorarlar. Çünkü analık anayasal haklardandır. Bu haklar güvence altına alınmıştır. Ama ne yazık ki vahşi kapitalizm bu hakları kadınların elinden almayı amaçlıyor. Bazı kadınlar başları kapalı olduğu için ayrımcılığa uğradı, bazı yerlerde açık olduğu için. Kadınların giyim tarzı işe alınmalarına engel oluyor. Erkeğin siyasi görüşüne göre ayrıma tabi tutulmuyor. Ama kadın olunca engel olabiliyor” dedi. Türkiye’de alt kademelerde çalışanların genel olarak kadınların olduğunu ifade eden Handan, yönetici pozisyonunda olanlarında erkekler olduğuna dikkat çekti.

Çocuk bakımının anne ve babanın üstlenmesi gerektiğini anlatan Handan, “Kadınlarda çalışma hayatından çok uzaklaşmasın. Ücretsiz kamu kreşleri talep ediyoruz. Ayrıca babalara da ücretsiz izin verilsin. Sadece annenin üzerinde olmasın” dedi.

* Bu haber 22 Kasım 2015’de Jinha‘da yayımlanmıştır.

Şunlar İlginizi Çekebilir...