BUCA EVKA 1 KADIN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA EVİ/ BEKEV – İZMİR

hasimebekev@hotmail.com


xbekev.kucuk_c5dce4d

BEKEV olarak amacımız, ülkemizin dört bir yanından farklı kültürleri ortaklaştırarak kadınların sosyal, ekonomik, kültürel, huhuksal alanlarda hem bilinçlendirmek hem ortak yaşamı paylaşmak, dayanışmayı sağlamak, dostluk, sevgi, barış, kardeşlik duygularını pekiştirmektir. Kuruluş amaçlarımızdan biri de kadınları istihdama yönlendirerek ekonomik özgürlüklerini ve kendi özgüvenlerini kazanmalarını sağlamak.

Biz işveren ve patron değiliz, sadece yol göstericiyiz. Bu konuda ortak projelerimizi tasarı olarak belediyelere sunduk. Belki üzüntü verici, ama BEKEV’e iş için birçok kadın geldi ve gelmekte. Üzüldüğümüz konu sorunlarına çare olamamak. Sadece çözüm önerilerimizle yönlendirmek. Hala da zor durumda olan birçok kadın var çünkü en büyük sorun işsizlik. İşsizlik biz kadınları cinsiyet eşitsizliği ve yasaların kadınlar aleyhine çıkması veya uygulamadaki eksiklikler sebebiyle iki kere daha fazla vuruyor. Bulunduğumuz bölge toplu konut alanı; gelir düzeyi ve eğitim, okuma-yazma oranı düşük. Dolayısıyla çalışan kadın sayısı da az. Ağırlıklı ev kadını ve evde bir şeyler yapan (boncuk işleme, defne yaprağı, el işi, vs.) ev eksenli çalışan kadın çoğunlukta. Ama hiçbir güvenceleri yok.

Üyelerimiz ağırlıklı olarak ev kadını, emekli işçi, memur, hemşire, öğretmen ve çalışan işçi. Birçoğu ekonomik sıkıntı yaşıyorve kendi ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için değişik işler yapıyorlar. Güzel olan mücadeleci olmaları. Kadınları istihdama yönlendirmek için bölgemizde bulunan Ege Giyim Sanayi’den kadınlara öncelik tanınmasını talep ettik. Halk Eğitim’in vereceği konfeksiyon makinalarını koyabileceğimiz iş atölyesi için yer talebinde bulunduk. Kursa giden kadınlara burada istihdam sağlamayı amaçlıyoruz. Daha çok kadının istihdama katılması amacıyla bölgedeki eski Pazar yerinde “Sevgi Yolu Kadın Merkezi” projesini hazırlıyoruz. Kadınlara ücretsiz veya çok düşük ücretli yer ve dükkan verilmesini, organik yiyecek, el ürünleri, giyecek, v.s., kadınların üretip satacakları bir merkez düşünüyoruz. Pazar yerlerinden kadınların el ürünlerini pazarlamak için yer verilmesini talep ettik ve istiyoruz. Amacımız kadınlar arası dayanışmayı, kolektif iş birliğini sağlamak, örgütlenerek sorunlarımıza ortak çözüm üretmek, ortak mücadeleyi örmektir.

Adres : 1204 Sok. 43 EVKA 1 Buca İzmir
Telefon: 0 555 668 03 78
Facebook: https://www.facebook.com/BekevDer

Şunlar İlginizi Çekebilir...