ÇANAKKALE KADIN EL EMEĞİNİ DEĞERLENDİRME DERNEĞİ – KADIN DANIŞMA MERKEZİ/ ELDER

elderkadinmerkezi@gmail.com


xelder.logo.kucuk_e7b1016

1998 KİHEP eğitimi ile kuruluş sürecimiz başlamış oldu. Bu eğitime katılan kadınlar olarak kadın olmaktan kaynaklanan sorunlarımıza çözüm üretebilmek için ne yapabiliriz düşüncelerine girmeye başladık. Çanakkale de ilk örgütlenen dernek olarak Kadın İl Kurulu’nu oluşturduk. 10 yıllık süre içerisinde 3467 kadına hak çalışması yapıldı.Bu süre içerisinde amaçlarımız doğrultusunda birçok çalışmaya ve faaliyetlere ev sahipliği yapıldı.

Bu amaçlarımız;

*Kadına, kız çocuklarına karşı her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak.
*Aile de ve toplumda kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar olaylarına karşı mücadele etmek.
*Kadınların ekonomik bağımsızlıklarına destek olmak.
*Kadınların siyasette aktif yer almasını desteklemek.
*Sığınma evi açmak.
*Derneğimize müracaat eden yardıma muhtaç kadınları maddi ve manevi olarak desteklemek.

Artık örgütlü bir kadın derneği olmuştuk. Sırada kadınları evden çıkartmak için ekonomik özgürlüklerini sağlayabilmek amacı vardı. Bu amaçla çeşitli kurslar açtık. Kursları bitirip ürünlerini pazarlamak isteyen kadınlarımızla bir grup oluşturuldu. Belediye ile görüşmelerimiz sonrasında bize Morabbin parkında stant açmamız için izin verildi. İzin alındıktan sonra ki bu on yıl içerisinde Morabbin Grubu adını verdiğimiz emekçi kadınlarımız görevlerini hiç aksatmadan, büyük bir özveri ile stantlarını sırtlarında taşıyarak ürünlerini satışa sundular. Bu grup park dışında da semt pazarlarında ve il dışındaki festivalleri de takip etmektedir.

Bu süre içinde çeşitli eğitim programları verilmeye başlandı. Sağlık İl Müdürlüğü Eğitim Şubesi sağlık eğitimleri konusunda bize destek vermekte. Ayrıca Halk Eğitim Müdürlüğü ve Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi Müdürlüğü’nden de, halk oyunları, el sanatları İngilizce, bilgisayar gibi eğitim programları almaktayız.

Ayrıca yıl içerisinde Kadın ve Çocuk konulu günlerin hepsinde duyarlılığımızı göstermek amacıyla programlar düzenliyoruz. İlimizde İnsan Hakları İl Kurulu ve Şiddet Alt Komisyonlarının üyesi olarak görev yapmaktayız.Şiddet ve cinsel istismar konularında farkındalık yaratmak için bir platform oluşturuldu. Bu platformda TKB, Tabipler Odası, Baro, SHÇEK Toplum Merkezleri ve Elder bulunmaktadır.

Bize katılmak isteyen arkadaşlarımızı her hafta yapılan üye toplantılarımıza davet ediyoruz. Katılımcılarımızı, ortak dil kullanmak ve birlikte hareket etmek amacıyla KİHEP eğitiminden geçmelerini sağlıyoruz. Bu eğitim sonrasında çalışmalarımıza aktif olarak katılan yeni üyeler sayesinde, kadın hareketinin güçlenmesi için hep birlikte mücadeleye devam ediyoruz.

Adres : Cevatpaşa Mah. Celal Atik Sok. Kent Apt. Çanakkale
Telefon: 0 286 217 06 03

Şunlar İlginizi Çekebilir...