“Uzun Lafın Kısası” İşçi Filmleri Festivali’nde gösterildi

20160503_182706

KEİG Platformu tarafından hazırlanan Uzun Lafın Kısası isimli belgesel video, 11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında seyirciyle buluştu. 3 Mayıs akşamı İstanbul’da yapılan özel gösterimin ardından yönetmen, film ekibi ve videodaki kadınların katılımı ile bir söyleşi gerçekleşti.

Farklı meslek ve çalışma biçimlerinden kadınların ekonomiyi ve temel kavramlarını anlattığı Uzun Lafın Kısası, 1-8 Mayıs arasında “Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri” temalı 11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında gösteriliyor. Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 3 Mayıs Salı günü 18.00’da yapılan gösterimin ardından yönetmen, film ekibi ve videodaki kadınların katılımıyla bir söyleşi gerçekleşti. Seyircilerden gelen sorular üzerine yönetmen H. Sevim Işık, bu fikrin nasıl ortaya çıktığını anlatarak film çekimi öncesinde yaşanan süreci aktardı. Film ekibinden ve filmde yer alan kadınlar ise çekimlerden anektodları paylaştı. Seyirciler ise, filmin daha çok yerde gösterilmesi ve kadınların yer aldığı daha çok mesleğe yer veren yeni filmler yapılması üzerine önerilerini paylaştı.

16 ilden 32 kadın örgütü üyesi bulunan KEİG Platformu, geçtiğimiz yıl farklı meslek ve çalışma biçimlerinden kadınların ekonomiyi ve temel kavramlarını ele alış biçimlerini anlatan bir video hazırlamıştı. Videoda istihdam, enflasyon, finans, tazminat gibi televizyonda izlediğimiz, ekonomi haberlerinde okuduğumuz, gazetelerde sıkça karşılaştığımız ve günümüz dünyasında bizden bağımsızmış gibi gösterilen ekonomiye dair kavramlar inceleniyor. Emek, çalışma, tüketim, ev işi, cinsiyete dayalı iş bölümü, emeklilik gibi kadınların gündelik hayatı içinde önemli bir yer tutan kavramları kadınlar yorumluyor. Ev içindeki emekten ekonominin işleyiş biçimine, kadınların erkek egemen sistemde var olma deneyimleri, 20 dakikalık bu belgesel filmde anlatıyor.

Türkçe, Kürtçe, İngilizce dillerinde ve işaret dili seçeneği ile yayımlanan bu video için KEİG Platformu şöyle demişti: “Kadınların ekonomiden anlamadığını düşünenler bu filmde emeğin, paranın, piyasanın hikayesini bir de kadınlardan dinleyecek.”

Filmin İstanbul ve diğer illerdeki tüm gösterimleri için festivalin internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Şunlar İlginizi Çekebilir...