150 kadın yoksa çocuk ölebilir


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bir ailenin 6 yaşındaki
çocuklarının, ailenin çalıştığı işyerinde tomrukların altında kalarak
yaşamını yitirmesinde sorumluluk almadı.


İşyerini 4 yıl önce denetlediğini ve denetmeleme sonucuna göre fabrikada 150 kadın çalışmadığı için kreş bulunmasının zorunlu olmadığını belirten bakanlık, olayın yaşandığı yerde uygun fiyatlı anaokulu ve anasınıflarının bulunduğunu kaydetti.

Antalya’nın Aksu ilçesinde 2014 Nisan ayında, aynı işyerinde çalışan ailenin 6 yaşındaki çocukları fabrikada tomrukların üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirmişti. Olayı Meclis gündemine taşıyan HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in sorularına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Yanıtta, fabrikanın en son 16 Haziran 2010 tarihinde teftiş edildiği, o tarihte 10 erkek ve 2 kadın olmaz üzere toplam 12 kişinin çalıştığı belirtilerek, işverinin oda veya yurt açma yükümlülüğünün bulunmadığı kaydedildi. Yanıtta, işverenin yurt kurma zorunluluğunun ancak 150’den çok kadın işçi çalışması durumunda ortaya çıktığı belirtildi.

Uygun fiyatlı kreş var

Yanıtta ayrıca Aksu ilçesinde 4 derslikli bir anaokulu ile 27 ilkokul bünyesinde 50 şubede okulöncesi eğitimin yapıldığı, ücretlerinin tam gün için 180 TL, yarım gün için ise 55 TL olduğu bilgisi verildi. Anasınıflarının ücretinin ise 10 TL olduğu belirtilirken, maddi durumu iyi olmayan ailelerden anadokulu ve anasınıfı ücretinin alınmadığı kaydedildi.

150 kadını geçen 51 işyerinde kreş yok

Yanıtta, 2013’te teftiş edilen işyerlerinde 150 ve fazla kadın çalışanı olan 158 işyeri olduğu, 158 kreş kurulması gerekmesine karşın 107 kreşin bulunduğu bilgisi verildi. Ancak yanıtta, kreş zorunluluğu bulunmasına karşın kreş açmayan 51 işyeri için ne gibi bir cezai işlem yapıldığına ilişkin bilgi verilmedi.

* Bu haber Cumhuriyet‘ten alınmıştır.

* Soru önergesine verilen cevaba buradan ulasabilirsiniz.

Şunlar İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.