İzmir ve İstanbul’da kadın kooperatifleri konulu toplantılar, Temmuz 2015

Kadın kooperatifleri toplantısı

İstanbul, 9 Temmuz 2015
İzmir, 20 Temmuz 2015

KEİG Platformu tarafından düzenlenen kadın kooperatifleri konulu toplantılar, İstanbul ve İzmir’de yapıldı. Platform üyelerinin katıldığı toplantılarda KEİGin konuyla ilgili yürüttüğü araştırma tartışıldı.

Ocak ayında yapılan KEİG Genel Kurul Toplantısı’nda üye örgütlerin katılımıyla içeriği belirlenen kadın kooperatifleri konulu araştırmanın hem kadın emeğine dayalı üretimin hem de kadın dayanışmasının nasıl örgütlendiği konularına odaklanması kararlaştırılmıştı. Araştırma kapsamında Ankara, Denizli, Diyarbakır, Batman, Van, Mardin, İstanbul ve İzmir’de 17 kadın kooperatifi ve gelir getirici faaliyetlerde bulunan 5 kadın örgütlenmesiyle görüşüldü ve görüşmelerin değerlendirilmesi yapıldı.

KEİG Platformu tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarını paylaşmak ve politika metnini olgunlaştırmak üzere 9 Temmuz’da İstanbul’da, 21 Temmuz’da İzmir’de iki toplantı düzenlendi. Araştırma, kadınlar tarafından kurulmuş ve işletilmekte olan tarım dışı faaliyet alanlarındaki kooperatifleri, kadınların işgücü piyasasında ve sosyal yaşam içerisinde bireysel ve kolektif güçlenmelerine yaptıkları etki açısından değerlendirmeyi hedefliyor.

KEİG Platformu üyelerinin katıldığı toplantılarda katılımcılar, kadın kooperatiflerinin karşılaştıkları sorunları kendi deneyimleri üzerinden paylaşarak, araştırma sonuçlarından nasıl bir politika savunusu geliştirileceğini tartıştılar.

İstanbul’daki toplantıya KEİG üyelerinden KADAV, Sendikalı Kadınlar Grubu ve Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği katılırken, İzmir’deki toplantıya ise EVKAD, ÇEKEV, GİKAD, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Emek Benim Kadın Derneği, Yaşam Kadın Merkezi Derneği ile Mezopotamya Kadın Kooperatifi, S.S. Trabzon Kadın G. Ü. İşletme Kooperatifi ve İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri katıldı. Araştırma sonuçları, katılımcıların katkısı ile birlikte gözden geçirilerek kamuoyu ile paylaşılacak.

Şunlar İlginizi Çekebilir...