İMECE’den ev işçilerinin sigortalanmasına dair basın toplantısı/ 30 Mart Pazartesi, 12.30

Torba Yasa İle Ev İşçileri 1 Gün bile Çalışsa Sigortalı O-la-mı-yor!
10 Gün Ayrımı Kaldırılmalıdır!

6552 sayılı Torba Kanununda kabul edilen ev işçilerinin sigortalılığına dair yasa 1 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giriyor.

Torba kanun tartışılırken olduğu gibi yasanın yürürlüğe geçeceği 1 Nisan tarihine girerken de benzer bilgi kirliliğine ve medyadan pompalanmak istenen yalancı sevince şahit oluyoruz.

Basında müjde olarak sunulan ve “Ev hizmetlerinde çalıştırılanların sigortalı sayılacaklarına dair kanun”  olarak lanse edilen bu yasa,  ev işçilerinin yasal haklarını gasp etmektedir ve mevcut noktadan da geri götürmektedir. Ev işçileri 1 gün bile çalışsa sigorta yapılma yükümlülüğü  varken, 1 Nisandan sonra Torba yasanın yürürlüğe girmesi ile  ev işçisinin ayda  10 günden çok çalışması durumunda sigortalı yapılma yükümlülüğü getirildi! Torba yasanın bu hükümleri Anayasa Mahkemesine ve yasalara da aykırıdır.

İmece Ev İşçileri Sendikası olarak torba yasa tasarısına ilişkin ev işçilerinin itirazını ve ev işçilerinin yaşadıkları hak kaybını kamuoyuyla ve siz basın emekçileriyle paylaşmak üzere basın toplantısı gerçekleştireceğiz.

Tüm basın emekçileri davetlidir.

TARİH: 30 Mart Pazartesi
YER: İHD İstanbul Şubesi( Çukurlu Çeşme Sok. Bayman Apt. No:10/ 1 Taksim/ İST.
SAAT: 12:30

Şunlar İlginizi Çekebilir...