“Özel istihdam büroları sömürecek!”/ Özgür Gündem, 17 Şubat 2016

Özel istihdam büroları sömürecek!

İSTANBUL / JINHA – İktidarın, kadınları iş yaşamından uzaklaştırarak eve hapsetmeyi hedeflediği ve “müjde” olarak servis ettiği “güvencesiz esnekliğin” son örneği AKP’nin Torba Yasa ile kadınların karşına çıkarken, yasayla tekrar gündeme gelen “özel istihdam büroları” isimli sömürü şeklini, Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG) Üyesi Doç. Dr. Handan Çağlayan değerlendirdi. Çağlayan, 10’dan fazla çeşidi olan özel istihdam bürolarından en yaygın olanının işçi kiralayan geçici istihdam büroları olduğunu ve işverenlere de en çok bu büroların kâr getirdiğini söyledi. “Geçici istihdam büroları işveren için karlı” diyen Çağlayan, işverenlerin kiralık işçilerle kıdem ödemekten kurtulduklarını belirtti.

İşçi kiralamanın önü açılıyor

“Daha önce iş arayan ile işçi arayanlar arasında aracılık faaliyeti kamu tekelindeydi. 2003 yılında çıkarılan yeni İş Kanunu, bu faaliyetin kamu kurumunun yanı sıra özel istihdam büroları aracılığıyla yürütüleceğini düzenledi” diyen Çağlayan, Meclis’e gelen son yasayla işçi kiralamaların önünün açılacağına işaret etti.

‘Koşulları insani değil’

Özel istihdam bürolarının geçici ve güvencesiz çalıştırma koşulları ile kadınların evlere kapatılmak istendiğini söyleyen Çağlayan, kentsel kadın işsizlik oranlarının da erkeklerden yüksek olduğunu belirtti. Kadınların insanca koşullarda çalışabilecekleri işlerin çok sınırlı olduğunu kaydeden Çağlayan, “Kadınların ya tekstil, sanayi gibi alanlarda ya da hizmetlerde düşük nitelikli işlerde çalıştıklarını görüyoruz “dedi. Ayrıca Çağlayan, yarı zamanlı çalışmanın temel bir model olarak sunulması durumunda kadınların emeklilik hakkının elinden alınması gibi ciddi sorunlarla karşılaşacağını kaydetti.

* Bu haber 17 Şubat 2016’da Özgür Gündem‘de yayınlamıştır.

Şunlar İlginizi Çekebilir...