KEİG üyesi örgütler Ankara’da kreş taleplerini tartıştı


KEİG Platformu üyesi kadın örgütleri kreş çalışmalarını yerel seçim
kampanyasına dönüştürmek üzere 9-10 Ocak’ta Ankara’da bir araya
geldi.

Eğitim-Sen’de düzenlenen toplantıda yaklaşık 25 kadın, iki aydır kreş talepleriyle
ilgili yürüttükleri çalışma gruplarının sonuçlarını birbirlerine aktardı. Yasa, forum ve
seçim olmak üzere üç çalışma grubu içinde yapılan tartışmalar ve hazırlanan raporlar
sunuldu, bu çalışmalar üzerine hep birlikte tartışma yürütüldü.

Bir süredir devam eden çalışma gruplarının sunumları sırayla yapıldı. Yasa çalışma grubunun çalışmalarını, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, Ankara Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu ve Bursa Koza Kadın Derneği’nden kadınlar gerçekleştirdi. Bu çalışma grubunda hangi yasalarda talepleri güçlendirebilecek maddelerin bulunduğu, hangi yasaların taleplerle çeliştiği ve nasıl yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu olmak üzere üç ana konu üzerine yoğunlaşıldı. Kreşlerin ücretlerinden denetimlerin nasıl ve kim tarafından yapıldığına, kreşlerin konumu ve modelinden içeriğinin düzenlenmesine kadar birçok konu; mevcut yasaların varlığı, uygulanıp uygulanmaması ve eksikliği üzerinden tartışıldı. Sunumda 150 ve 150 üzerinde kadın çalışanı bulunan iş yerlerinde kreş yoksa açılması için ya da kreşlere yönelik herhangi şikayetin bildirilmesi için Alo 170’in etkin olarak kullanılması gerektiği önerildi.

Forum çalışma grubunun çalışmaları Diyarbakır Selis Kadın Danışma Merkezi, Çanakkale ELDER ve Girka-kop, Ankara KEİD, Denizli GİKAD ve Van VAKAD’daki kadınlar tarafından yürütüldü. Adı geçen illerde düzenlenen forumlarda kreşlerin koşulları, nasıl olması gerektiği ve taleplerin nasıl gerekçelendirilebileceği üzerine tartışmalar yapıldı. Mevsimlik tarım işçileri, seks işçileri, göçmen kadınlar gibi hakları yasal düzenlemelere konu olmayan işçiler ve kadınların çocukları ile ilgili nasıl düzenlemeler yapılabileceği üzerine konuşuldu. Kreş talebini yaygınlaştırmak için her türlü medyanın kullanılması gerektiği, doğum evleri ve sağlık ocakları üzerinden kadınlara ulaşılabileceği önerildi.

Seçim çalışma grubundaki çalışmalar Adana EVKAD, İzmir ÇEKEV ve BEKEV, Urfa Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği ve Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği’ndeki kadınlar tarafından yürütüldü. Bu grupta yerel yönetimler öncesinde kreş talebini yaygınlaştırmak için yerellerde hangi aktörlerle görüşülmesi, nasıl bir yöntemin benimsenmesi ve hangi araçların kullanılması gerektiği üzerine tartışıldı. Bu grupta çalışma yürüten kadınlar, kendi yerellerinde basın açıklaması yaparak, aday adayları ile bire bir görüşmeler yaparak, pazarlarda, sokaklarda, mahallelerde eylemler yaparak, afişler asıp broşürler dağıtarak kreş taleplerini yaygınlaştırdı. Yerellerde yapılan bu çalışmalara verilen tepkilerden seçim öncesinde illerde yürütülecek çalışmalara dair öneriler çıkarıldı.

Tüm gruplar sunumlarını yaptıktan sonra kadınlar her konuyla ilgili tartışma yürüttü. İki gün süren toplantının ikinci gününde bütçe ile ilgili sunum yapılarak hem yerel hem de merkezi bütçenin çalışmalarda nasıl kullanabileceği ve bütçelerin izlenip taleplerin bütçe içine nasıl yerleştirebileceği konusunda tartışma yürütüldü.

Yerel seçimlere odaklanacak, ancak bundan sonraki süreçte devam edecek kreş kampanyasına dair araçlar, yöntemler belirlendi, iş bölümü yapılarak yeni çalışma grupları oluşturuldu. Kısa zaman içinde kamusallaşacak kampanya için belirlenen çalışma grupları çalışmaya başlayacak.

Toplantıya katılan örgütler: Kadın Eğitim ve İstihdam Derneği (Ankara), Kadınlarla Dayanışma Vakfı, Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği, KA.DER, KAGİDER (İstanbul), Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği (Antalya), Ev Hanımları Dayanışma ve Kalkındırma Derneği (Adana), Çiğli Evka 2 Kadın Kültür Evi Derneği, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi (İzmir), Girişimci Kadınların Desteklenmesi Derneği (Denizli), Kadın Emeği Çalışan Feminist Araştırmacılar-KEFA

Şunlar İlginizi Çekebilir...

9 Responses

 1. Nelly dedi ki:

  Your cranium must be pretictong some very valuable brains.

 2. No one has said how it has affected the other islands of Japan including Okinawa. I have friends there and am concerned about them Gintiko Matsuda and wife Sanai and their children and grandchildren. How can I find out about them. Their business is Matsuda Motors a motorcycle shop and motocross team.

 3. http://www./ dedi ki:

  oct04Fede Lastima que el Josh Freese acaba de comentar por twitter que dejará la banda y no tiene planeado volver. Era un gran baterista y uno de los pilares de APC.Hubiera aguantado hasta el año que viene!

 4. http://www./ dedi ki:

  Não percebo o silêncio dos responsáveis do Sporting perante as situações ocorridas e, mais ainda, perante as declarações desse pulha desse Guilherme que insiste em provocar-nos.

 5. http://www./ dedi ki:

  Hihi, j’ai mis un jouet et une assiette verte avec mon oeuf, mais c’est vrai qu’avec une autre mise en scène, on peut faire quelque chose de classe et romantique :-)Tiens ce serait un défi sympa ça : « donnez de la classe à un oeuf au plat »

 6. http://www./ dedi ki:

  Mencius,Wouldn’t the medieval automatically recognize this unseen coordinating influence between the various tentacles of our Cathedral as Satanic force? That is, if it were described to him in such terms.

 7. Não há de facto comparação – em toda a história da humanidade – duma tão intensa e concentrada barbaridade sobre um país de apenas 6 milhões de habitantes. Não há mesmo.E se for uma ainda mais intensa e concentrada barbaridade sobre um país de mais de 6 milhões de habitantes, serve?(Dica: leia algo sobre esse marxista-leninista chamado Pol Pot)

 8. Non ho ben capito perchè i complottisti hanno questa teoria sulla demolizione fatta dalla Cia ( o ufo o godzilla )del WTC7. Faceva ombra alla piscina di Bush? Dovevan smaltire il surplus di "esplosivo alla termite"? Che ragione avrebbero avuto di demolire quel palazzo? CHissà perchè, ma ho il sospetto che nessun complottista "fan di Chiesa" si sia mai posto delle domande facili facili come questa

 9. Que bom que você gostou!Muito obrigada pelas palavras, pelo post, pelo incentivo!Sua opinião é muito importante para mim! De verdade!Isso não tem preço!Beijos!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.