KEİG BÜLTEN – Aralık/ Ocak 2013

xEkran-Alnts.web.icin.kapak_79f855e

KEİG Platformu bileşenleri ilk olarak 2006’da bir araya geldi ve o günden bu yana Platform, çeşitli raporlar, araştırmalar, kitapçıklar, kitaplar, basın açıklamaları, politika metinleri yayımladı. Çeşitli basın organlarında yayımlanmak üzere söyleşiler verdi, makaleler yazdı; kamu politikalarını etkileyecek çeşitli raporların metinlerine katkıda bulundu. Şimdiyse bu maziye, yeni bir yayın türü ile devam ediyoruz: artık bir bültenimiz de olacak.

(Bültene ulaşmak için tıklayın)

Bu, KEİG Platformu’nun ilk bülteni. Son dönemde gündemdeki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve kendi politikamız doğrultusunda gündem oluşturabilmek için web sitemizi yeniledik, sosyal medyada daha aktif yer almaya başladık. Bu bülten ile de yaptıklarımızı derli toplu olarak platform takipçilerine duyurmak istiyoruz. Tabii, bu bültenin ayrıca bizi tanımak ve çalışmalarımızdan haberdar olmak isteyenlere de ulaşmasını önemsiyoruz.

Bültenimizin bu ilk sayısında çeşitli öneriler doğrultusunda birtakım bölümler oluşturduk ve bu bölümleri olabildiğince kolektif şekilde hazırlamaya çalıştık. Bu sayıda ağırlıklı olarak son dönemde gündemimize giren “kreş ve bakım hizmetleri” konusuna yer vermeyi önemsedik. Hükümetin konuya dair birtakım çalışmalarının olduğunu medyaya yansıdığı kadarıyla duyuyoruz; peki gelişmeler ne noktada?  Kadınlar olarak bu konuda ne düşünüyoruz, neler yapabiliriz ve yapıyoruz? Bu konuyla ilgili Platform olarak yürüttüğümüz kreş kampanyasına da yer verdik. Buna dair, 12 ilde KEİG’e üye olan kadın örgütlerinin kendi illerinde bulunan kreşlerin durumuna dair yürüttüğü araştırma tespitlerinin bir kısmını ve kampanya kapsamında kadınların bakım hizmetlerine dair deneyimlerini bulacaksınız. Ayrıca, son 2 aydır gündemimizde neler olduğunu kısa kısa haberlerle derlemeye çalıştık. 2012 yazı boyunca 12 ilde kadınların istihdamına dair kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle görüşerek yaptığımız araştırma sonuçlandı. Peki bu araştırmayı nasıl yürüttük, nasıl bir yöntem benimsedik? Üyelerimizden haberler var mı?  Gündemimizde neler var?

Tüm bu soruları hem ortaya attık, hem de bu kısa bültende yanıtlamaya çalıştık. Elbette eksik gedik olacaktır. Bir sonraki sayıya dair görüş, öneri ve katkılarınızı bekliyoruz. Ayrıca bültene web sitemizden de ulaşabilirsiniz.

Şunlar İlginizi Çekebilir...