Kadın Emeği ve İstihdamı Çalışmaları Bibliyografyası Güncellendi!

İlk kez 2007’de hazırlanan kadın emeği ve istihdamı alanındaki çalışmaların derlendiği bu kaynakçayı, yeni eserler ekleyerek üçüncü kez güncelledik.* Bu bibliyografya Türkiye’de kadın emeği ve istihdamı konusunda yapılmış çalışmaları en kapsamlı biçimde bir araya getirerek birikmiş bilgiyi bir araya toplamayı, görünür kılmayı ve araştırmacıların kaynaklara ulaşmada karşılaştıkları zorlukları hafifletmeyi amaçlıyor. Güncellenmiş bu versiyonunun da esas olarak kitapları, bilimsel dergiler içinde yayımlanmış makaleleri, kitap içi bölümleri ve tezleri içermesine özen gösterdik. Ayrıntılı arama seçeneklerinin yer aldığı güncellenmiş versiyonda, alanla ilgili dilediğiniz kategoride arama yaparak istediğiniz kaynaklara ulaşabilir; yayını tıklayarak ayrıntılı künyesini görebilirsiniz.

Bu bibliyografyada yer alan yüksek lisans ve doktora tezleri için Yüksek Öğretim Kurumu Tez Veri Tabanı’nı kullandık ve çok sayıda anahtar kelime ile tarama yapılarak mümkün olan en geniş listeye ulaşmaya çalıştık. Kullanıcılar tezler hakkında daha geniş bilgiye ve tez özetlerine www.yok.gov.tr adresinden ulaşabilirler.

Kullanım kolaylığı olması açısından yayınlar; yazar adlarına, yayın yıllarına, yayın türlerine, konularına, sektörlere ve mesleklere göre tarama yapılabilecek şekilde hazırlandı. Bibliyografyanın elektronik ortamda olması, aynı zamanda kadın emeği ve istihdamı konusunda yeni yapılacak yayınların bu bibliyografyaya dâhil edilebilmesini ve böylece çalışmanın güncellenebilmesini sağlayacaktır. Yayınlarının KEİG sitesinde yer alan bibliyografyaya dâhil edilmesini arzu edenler bu yayınların künye bilgilerini iletisim@keig.org adresine gönderebilirler.

*İlk kez Yıldız Ecevit tarafından hazırlanan bu çalışma Ağustos 2007’de yayımlanmış ve sonuncusu Nisan 2019’da olmak üzere KEİG üyelerinin katkılarıyla üçüncü kez güncellenmiştir.

**Haberdeki görsel şu siteden alınmıştır.

Kadın Emeği ve İstihdamı Çalışmaları Bibliyografyası‘na ulaşmak için tıklayın.

22 Nisan 2019

KEİG Platformu

 

 

 

Şunlar İlginizi Çekebilir...