Tüzel iş cinayetinde ölen çocuğu Meclis gündemine taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Antalya’da kreş olmadığı için iş cinayetine
kurban giden Ali Can Öz cinayetini Meclis gündemine taşıdı. Aynı fabrikada çalışan
anne ve babasının çalıştıkları ve kreş olmadığı için işyerine götürmek zorunda
kaldıkları iki kardeşten biri olan Ali Can’ın üzerine tomruk düşmesi sonucu ölmesini
“iş cinayeti”olarak niteleyen Tüzel, Meclise soru önergesi verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığına soru önergesi veren Tüzel, gerekli önlemler alınmadığı için çığ gibi büyüyen iş kazaları ve işçi cinayetlerine dikkat çekti. Kreş olmadığı için işçi bir anne/babanın çalıştıkları fabrikaya götürmek zorunda kaldıklarını, 6 yaşındaki çocuklarını iş cinayetinde kaybettiklerini belirten Tüzel, kreş talebinin haklılığı ve yakıcılığına dikkat çekti. Devletin yerine getirmediği sorumluluklarının bedelini, en acı ve ağır biçimde işçi ailesinin ödediğini belirten Tüzel, şu sorulara yanıt istedi:

1. Isparta Karayolu üzerindeki bir ambalaj firmasına ait olan fabrikada iş cinayetinde yaşamını yitiren 6 yaşındaki Ali Can Öz’ün ölümünün sorumlusu kimdir? Alınmayan iş güvenliği önlemlerinin, olmayan kreşin bedeli neden 6 yaşındaki Ali Can Öz’e yaşamıyla ödetilmiştir?

2. Bu fabrika, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri bakımından Bakanlığınızca denetlenmiş midir? Bu işyerinde kaç işçi çalışmaktadır, kaçı kadın, kaçı erkektir? İşçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi yapılmış mıdır?

3. Bu fabrikada kreş bulunmakta mıdır? Bulunmuyor ise bu durum mevzuat ile açıklanabilir mi?

4. Her ikisi de çalışan anne ve babanın yaşadığı mahallede/semtte, okul öncesi yaş grubunda olan çocuklarını güven içinde bırakabileceği mahalle kreşi var mıdır? Var ise bunların ücretleri nedir?

5. Türkiyede, merkezi ve yerel yönetimler ile 4857 sayılı İş Kanununa bağlı 2552 sayılı Yönetmeliğin 15. maddesi uyarınca 150den çok kadın işçi çalıştıran özel işyerlerine ait kaç kreş bulunmaktadır?

6. Türkiye İşverenler Sendikasına (TİSK) üye patronların kaçının işyerinde kreş bulunmaktadır? TÜSİAD, MÜSİAD ve TOBB üyesi kaç işletme ve fabrikada kreş bulunmaktadır?

7. İşyerlerinde kreş açılması için 150 kadın işçi çalışmasını şart koşan düzenlemenin, cinsiyet ayrımı yapmaksızın “işyerinde 150 işçi çalışması” şeklinde değiştirilmesini düşünüyor musunuz?

8. Bakanlığınızın da içinde yer aldığı, dört Bakanlık işbirliğinde sürdürülen çalışanlara kreş desteğinin sağlanmasına yönelik olarak çalışma ne aşamadadır? Söz konusu kreş desteğinin miktarı, kaynağı ve ödeme koşulları nedir, ödeme nereye/kime yapılacaktır?

Şunlar İlginizi Çekebilir...

4 Responses

  1. Gina dedi ki:

    Call me wind because I am ablulotesy blown away.

  2. Thanks on your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you are a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back later in life. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice afternoon!

  3. Hi Monique,Heel goed: zeker doen waar je je zelf goed bij voelt. Jouw kind, dus jouw gezonde verstand waar je naar moet luisteren. En zonder vermouth is dit ook een heerlijk recept. Geniet ervan!

  4. http://www./ dedi ki:

    Tenho um cliente que me uma pergutna pertinente em relação ao IPad.“Consigo configurar uma conta no ipad e ter a mesma conta configurada por exempo no windows mail e quando receber o mail no ipad recebo também no windows mail?”Isto é eu com o outlokk(falando a nivel pessoal) consigo deixar uma copia no servidor da sapo(dominio da minha conta) dado que o outlook tem essa mesma opção de deixar uma copia.A aplicação mail da apple tem também essa função?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.