Trabzon Bölge Toplantısı, Kasım 2012

Trabzon Bölge Toplantısı
11-12 Kasım 2012

KEİG Platformu bölgesel toplantılarının birincisi olan Trabzon toplantısı 11 kasım 2012 Pazar ve 12 kasım 2012 Pazartesi yapıldı. KEİG Platformu ile Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği /Karkad-der tarafından hazırlıkları yapılan toplantıların ilk gününde (11 Kasım) dernekte düzenlenen buluşmada, kadın örgütlerinden ve sendikaların kadın gruplarından kadınlar ile konuyla ilgili kadınlar bir araya geldi.

Toplantı, KEİG platformunun Karadeniz bölgesinde örgütlü kadın örgütleriyle karşılıklı olarak tanışmasını, kadın politikası oluşturmaya dair ortak zemini kurmayı ve özel olarak da düşünülen kreş kampanyasını tartışmayı hedeflemiştir. İki toplantıda da hedeflenen tartışma zemini sağlanmıştır. Toplantıda bölgedeki kadın örgütleri ile kreş konusunda ortak çabaya girişilebileceği izlenimi edindik. Seçim dönemine kadar yapılabilecek bir kampanya kadınları heyecanlandırdı. Fakat KarKad-Der dışında kadın örgütleri konuya mesafeli yaklaşmaya da devam ettiler. Ancak, kadın örgütlerinin bir kısmının girişimcilik ve proje konusundaki deneyimleri, kreşle ilgili atölye düzenlenmesi ve kadın dostu kentler projesinin varlığı, bu süreci etkileme potansiyeli olan dinamikler. Zira ikinci toplantında yerel kamu yetkililerinin yüksek katılımı ve temsilcilerle konuyu enine boyuna konuşma fırsatı bulmamız kampanyanın Trabzon’da olumlu yankı bulacağı izlenimini de güçlendirdi. Ancak, birlikte çalışılabilecek kurumların proje bazlı çalışma deneyimi, kadın çalışmasına dair hegemonik söylemin genel kabul görmüş görüşe (girişimcilik ve esnek çalışmaya) itirazın fazla yükseltilmediği söylenebilir. Dolayısıyla nasıl bir kreş sorusu süreç içinde önemini korumaktadır. İlk gün toplantısında kısmen konuşulan bir konu oldu. Bir atölyenin bu konuda örgütlenmesi konusunda hemfikir olunarak toplantı bitirildi.

İkinci gün Melda Yaman Öztürk’ün gerçekleştirdiği Tarımda Kadın Emeği konulu sunuşun ardından yapılan tartışmanın önemli konularından biri kreş oldu. Kadın kamu çalışanlarının konuya dair ilgisi son derece dikkat çekiciydi. DOKA (doğu aradeniz kalkınma ajansı) konuya dair bir ihtiyaç analizi yapmayı önerdi. Yerel bir kadın örgütünün başvurmasıyla üniversite ve KEİG platformunun işbirliği içinde kalkınma ajansının mali desteği aracılığıyla yapılabileceği konuşuldu. Ancak, KarKad-der bu projede başka projeleri nedeniyle yer alamayacağını bildirdi. Başka bir yerel kurumla süreç yürütülebilir.

* Toplantı notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Şunlar İlginizi Çekebilir...