Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme toplantısı İstanbul’da yapıldı

Dirlik Temelli Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme (DTCDB)
çalışmalarını, dünyadaki ilk uygulamalarının sonuçlarını
tartışmak ve kamuoyu ile paylaşmak üzere İstanbul’da
10 Mayıs’ta uluslararası bir toplantı düzenlendi.İstanbul Üniversitesi Küresel Siyaset ve Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği (FES), İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SİDA) ve Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG) Platformu ortaklığıyla düzenlenen toplantı, 10 Mayıs 2013’te İstanbul Taksim Larespark Hotel’de gerçekleşti.

Türkiye’den ve yurt dışından katılımcıların bir araya geldiği toplantıda, Dirlik Temelli Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme (DTCDB) çalışmaları; Almanya, İtalya ve İskoçya deneyimleri üzerinden tartışıldı. Sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Toplantıda Ailsa McKay ve Angela OHagan (Glasgow Caledonian University), Tindara Addabbo (Well_B_Lab*, University of Modena and Reggio Emilia) ve Christine Färber (Hamburg University of Applied Sciences) birer sunuş yaparak DTCDB uygulamalarını kendi ülke (yerel ve merkezi yönetim) deneyimleri üzerinden tartışmaya açtılar.

İskoçya deneyimi aktaran Angela O’Hagan İskoçya’daki politik ortamın TCDB gibi alternatif anayasal veya kurumsal yapılara olanak tanıdığını, kendisinin de içinde bulunduğu aktivist ve akademisyen bir grup kadının gönüllü olarak sürdürdükleri politika analizi ve savunuculuk çalışmaları ile tanınan İskoç Kadın Bütçe Grubu’nun da bileşeni olduğu Eşitlik ve Bütçe Danışma Kurulu’nun, TCDB’nin uygulanması için siyasi irade ile bütçe uzmanlarının desteğinin politika söylemi ve süreçlerinde önemli rol üstlendiğini aktardı.

Christine Färber yaptığı konuşmada kadınların taleplerinin gerçekleştirilmesinde ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemenin bir araç olarak önemine Berlin örneği üzerinden işaret etti. TCDB’nin teknik bir süreç olmadığını tarafların müzakereleri ile oluşturulabileceğini belirtti.

İtalya’da lise ve üniversite düzeyindeki eğitim kurumlarındaki uygulama örneklerine yer veren Tindara Addabbo ise DTCDB’nin oluşturulmasında izlenecek katılımcı bir yaklaşımın, demokrasinin alanının genişlemesindeki olumlu etkilerine değindi.

Toplantıya Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi milletvekillerinin yanı sıra akademisyenler, kadın örgütlerinden ve sendikalardan temsilciler, Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Projesi’nden koordinatörler ile il özel idareleri ve belediyelerden yöneticiler ve belediye başkanları katıldı.

Şunlar İlginizi Çekebilir...

6 Responses

 1. Jacklyn dedi ki:

  Thanks alot – your answer solved all my problems after several days stlgruging

 2. It’s good to get a fresh way of looking at it.

 3. …hikari…If you are refering to using the same content on multiple domains, thenyes, that is obviously duplication.Why would Google want to show 4 sites with exactly the same content?That sort of thing is generally the result of 2 possibilities;1) Complete ignorance2) An attempt to ‘cheat’ the SE’s.Think about it logically!Would you write and produce the same book 3 or 4 times, and jsut change the cover?If you did, would you expect to get in the top 10 bestseller list for each book at the same time???

 4. http://www./ dedi ki:

  My pleasure, Becky! I just love them! I am not surprised that you've been asked to supply to some boutiques/shops. Your pieces just fly out your etsy shop door! I can say, "I knew her when"! : )

 5. http://www./ dedi ki:

  “but it disconnects him from 9/11, which was a main rationale of the war.”Henrick, the re-invasion of Iraq had nothing to do with 9-11. If there is an upside in the election of B-HO, it certainly isn’t the brain damaged Biden, but that the donks policies will be so unacceptable, that the Congress will return to GOP control in 2010.

 6. Are you wanting your kid to reach adulthood in an environment that's poisoned and exhausted due to dangerous chemicals? Most mums and dads wouldn't wish that on a kid. Do not simply take the guidance of this piece, but do further research into the problem before reaching a conclusion.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.