Şişli’de toplum merkezinde kadınlar için sosyal güvenlik paneli yapıldı


KEİG Platformu ve Şişli Belediyesi, 27 Kasım’da Gülbağ Toplum Merkezi’nde
kadınlar için sosyal güvenlik konulu bir panel düzenledi. Yaklaşık 60 kadının
katıldığı etkinlikte, yapılan sunumun ardından kadınlar kendi deneyimleri
üzerinden emeklilik, doğum borçlanması, genel sağlık sigortası gibi konuları
tartıştı.

KEİG Platformu ve Şişli Belediyesi Eşitlik Birimi’nin ortak çalışması ile, “Her yaşta, her kadına güvenli gelecek için emeklilik ve sağlıkta haklarım nelerdir?” isimli bir panel düzenlendi. Gülbağ Toplum Merkezi’nde yapılan etkinliğe, KEİG Platformundan, Şişli Belediyesi Eşitlik Birimi ve Gülbağ Toplum Merkezinden kadınlar ile, Şişli’de yaşayan kadınlar katıldı.

KEİG Platformu’nun son dönemde konuyla ilgili çıkardığı raporu hazırlayanlar içinde yer alan Dr. Fatma Şenden Zırhlı, yaptığı sunumda sosyal güvenlik tanımı ve kapsamına değinirken, Türkiye’de yapılan yasal düzenlemeler ile sistemin nasıl işlediğini aktardı. Yasalara toplumsal cinsiyet açısından bakmanın önemine değinen Zırhlı, Türkiye’de sosyal güvenlik sisteminin kadınları erkeğe ve aileye “bağımlı bireyler” olarak tarif ettiğini vurguladı. Yapılan değişikliklerle kadınların haklarında bir gerileme olduğunu aktaran Zırhlı, daha çok kadınların tercih ettiği isteğe bağlı sigortalılıkta, yasanın değiştiği 2008 yılından itibaren yarı yarıya bir düşüş olduğunu ifade etti.

Kadınların emeklilik haklarına değinen Zırhlı, 1999 ve 2008 yıllarında sosyal güvenlik sisteminde yapılan yasal değişiklikler ile kadınların uğradığı hak kayıplarına ve emekli olmalarının şartlarına değindi. Genel Sağlık Sigortası/ GSS sistemi ile ilgili genel bilgi veren Zırhlı, kadınların sistem içindeki mağduriyetlerinin altını çizdi. Sunumun ardından yapılan tartışma bölümünde kadınlar kendi deneyimleri üzerinden emeklilik, sigorta primleri, genel sağlık sigortası, doğum borçlanması gibi konularda soru ve önerilerini iletti.

Şunlar İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.