“Kim demiş kadınlar ekonomiden anlamaz diye” – Gila Benmayor/ Hürriyet, 21 Temmuz 2015

Kim demiş kadınlar ekonomiden anlamaz diye

Gila Benmayor

KEİG (Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi) 15 ilde 31 kadın örgütünü çatısı altında toplayan bir platform.

Platformda Kagider, Ka-Der gibi sık duyduğumuz kadın örgütlerinin yanı sıra Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Mühendisler Grubu, Çanakkale Girişimci Kadınlar Üretim ve Pazarlama Kooperatifi diye daha az bildiğimiz örgütler de var.

Partilerin seçim vaatlerinde kadına yönelik politikalarını mercek altına alan, kadın emeğine yönelik çeşitli çalışmalar yapan KEİG en son ilginç bir projeye imza atmış.

“Uzun Lafın Kısası” başlıklı videoda, farklı çalışma biçimleri olan ve farklı meslekten kadınlara her gün karşılaştığımız ekonomiye ilişkin kavramlar sorulmuş.

Finans, istihdam, emek, tazminat, emeklilik, enflasyon, tüketim gibi kavramlar.

Çalışmanın çıkış noktası kadınların bu gibi kavramları anlamadığı önyargısı.

Geçenlerde sohbet ettiğim KEİG’den Gülnur Elçik’in özellikle vurguladığı gibi, ekonomi sadece ekonomistlerin, politikacıların haşır neşir olduğu öyle karmaşık, anlaşılmaz bir alan değil.

Hele günlük yaşamın tam göbeğindeki kadınlardan kopuk bir alan hiç değil.

10 LİRAYA ÜÇ ÇEŞİT YEMEK

Elçik haklı olarak “Kadına şiddet meselesi o kadar can alıcı genellikle ön plana çıkıyor. Oysa bu ülkede kadınların ekonomiyle ilintili emek ve istihdam sorunu da var” diyor.

60 dakikadan 20 dakikaya kısaltılmış olan 3 bölümlük videoda, ev kadını, öğretim üyesi, ev işçisi, modelist, transseksüel seks işçisi, otel işletmecisi, makine mühendisi, matbaa sahibi, serbest çalışan kadınlara kulak verdim.

“Kim demiş kadınlar ekonomiden anlamaz diye” başlayan videoda mikrofon uzatılan kadınlara teker teker yukarıdaki kavramlar sorulmuş.

Kendi yaşamları, kendi deneyimleri üzerinden enflasyonu da, tüketimi de, emeği de çok güzel tarif ediyorlar.

Kocasının sabah evden çıkarken kendisine verdiği 10 lira ile üç çeşit yemek yapmayı başaran ev kadını “en iyi ekonomist ev kadınıdır” derken haklı değil mi?

“Ekonomi kurallarını en iyi kadınlar bilir. Çünkü mutfak, alışveriş derken parayı en fazla kadın kullanır, bütçeyi kadın yapar” derken haklı değil mi?

Üstelik ev kadını olsun, mühendis olsun hem evde, hem işte “cinsiyete dayalı iş bölümünün” de farkında.

Bunun kendisine dayatılmasından rahatsız.

KEİG’in internet sitesinden “Uzun Lafın Kısası” videosunu özellikle ekonomistlerin izlemesini öneririm.

* Bu haber, 21 Temmuz 2015de Hürriyet‘te yayımlanmıştır.

Şunlar İlginizi Çekebilir...