KEİG’den kadın emeği hikayeleri İşçi Filmleri Festivali’nde!

uzun lafin kisasi gorselKEİG Platformu tarafından hazırlanan Uzun Lafın Kısası isimli belgesel video, 11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde seyirciyle buluşacak. 3 Mayıs akşamı yapılacak özel gösterimin ardından yönetmen, film ekibi ve videodaki kadınların katılımı ile bir söyleşi gerçekleşecek.

16 ilden 32 kadın örgütü üyesi bulunan KEİG Platformu, geçtiğimiz yıl farklı meslek ve çalışma biçimlerinden kadınların ekonomiyi ve temel kavramlarını ele alış biçimlerini anlatan bir video hazırlamıştı. Videoda istihdam, enflasyon, finans, tazminat gibi televizyonda izlediğimiz, ekonomi haberlerinde okuduğumuz, gazetelerde sıkça karşılaştığımız ve günümüz dünyasında bizden bağımsızmış gibi gösterilen ekonomiye dair kavramlar inceleniyor. Emek, çalışma, tüketim, ev işi, cinsiyete dayalı iş bölümü, emeklilik gibi kadınların gündelik hayatı içinde önemli bir yer tutan kavramları kadınlar yorumluyor. Ev içindeki emekten ekonominin işleyiş biçimine, kadınların erkek egemen sistemde var olma deneyimleri, 20 dakikalık bu belgesel filmde anlatıyor.

Uzun Lafın Kısası, 1-8 Mayıs arasında “Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri” temalı 11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında gösterilecek. Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 3 Mayıs Salı günü 18.00’da yapılacak gösterimin ardından yönetmen, film ekibi ve videodaki kadınların katılımıyla bir söyleşi gerçekleşecek.

Yönetmenliğini H. Sevim Işık’ın üstlendiği, üç dilde ve işaret dili seçeneği ile yayımlanan bu video için KEİG Platformu şöyle demişti: “Kadınların ekonomiden anlamadığını düşünenler bu filmde emeğin, paranın, piyasanın hikayesini bir de kadınlardan dinleyecek.”

Gösterimle ilgili bilgiler

Tarih: 3 Mayıs 2016, Salı
Saat : 18.00
Yer : Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy

Video ile ilgili bilgiler

Yönetmen: H. Sevim Işık
​ ​Yürütücü Yapımcı: Gülşin Ketenci
​ ​Görüntü Yönetmeni: Hande Zerkin
​ ​Ses Operatörü: Ulaş Dutlu
​ ​Metin Yazarı: Beyza Bilal
​ ​2. Kamera: Gülşin Ketenci
​ ​Kurgu: Hande Zerkin
​ ​Kurgu Geliştirme ve orijinal Müzik: Fatih Bilgin

Uzun Lafın Kısası, 11. İşçi Filmleri Festivali kapsamındaki diğer gösterimler:

ANKARA
3 Mayıs Salı, 17.00, Sinetopya

İSTANBUL
5 Mayıs Perşembe, 18.00, Aynalı Geçit (Beyoğlu)

DİYARBAKIR
7 Mayıs Cumartesi, 15.00, Şibak Şano tiyatro (kısa film seçkisi)
8 Mayıs Pazar, 15.00, Kulp İlçe Gösterimi Kulp Cixsé Kültür Sanat Okulu (kısa film seçkisi)

İZMİR
7 Mayıs Cumartesi, 17.00, İzmir Halkevi (kısa film seçkisi)

Şunlar İlginizi Çekebilir...