KEİG Dava Takip Süreçleri Semineri Düzenledi


Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi Platformu, 8-9 Aralık’ta İstanbul’da
Dava Takip Süreçleri Semineri’ni düzenledi.

Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi Platformu’nun 8-9 Aralık tarihlerinde düzenlediği
Dava Takip Süreçleri Semineri’nde 8 ilden yaklaşık 40 katılımcı bir araya geldi.
İstanbul Beyoğlu’nda, Gönen Otel’de düzenlenen seminerde platform üyesi kadın
örgütleri ve bu alanda çalışan avukatlar ile hukukçular buluştu. Kadınların istihdamda
uğradığı ayrımcılık, uluslararası mevzuatın getirdiği yükümlülükler, iç hukukta mevzuattaki ve uygulamadaki eksiklikler, dava takibi pratiği ve örnek davaları tartışma gibi konuları içeren oturumlar iki gün boyunca sürdü.

Kadın emeği ve istihdamına dair açılabilecek dava konularını saptama ve buna dair Türkiye genelinde bir ağ oluşturmanın planlandığı buluşmada, hem platform üyesi örgütler hem de bu örgütlerle birlikte çalışan ya da kadın hareketinde yer alan avukat ve hukukçular katıldı.

Buluşmanın ilk gününde hukukçular ve avukatların yoğunluklu olarak katıldığı oturumlarda, ayrımcılık, uluslararası belgelerin iç hukuktaki yeri, istihdamda ayrımcılık, ulusal mevzuattaki eksilikler ve ev içi emek üzerine tartışmalar yürütüldü. Zeynep Kıvılcım, Kübra Doğan Yenisey ve Zeynep Yıldırım’ın moderatörlüğünde yürüyen oturumlarda bahsi geçen konular alanda çalışan hukukçular ve avukatlar tarafından tartışmaya açıldı.

İkinci gün düzenlenen oturumlarda avukatlar, hukukçular ve kadın örgütlerinden gönüllülerin bir araya geldi. Türkiye’deki kararların incelenmesi, dava takibinde karşılaşılan sorunlar, istihdamda ayrımcılık ve dava takibi yöntemleri konularına odaklanan oturumlar; Gülay Arslan Öncü, Habibe Yılmaz Kayar, İnciser Alptekin, Deniz Bayram, Funda Ekin ve Sevgi Usta moderatörlüğünde yürütüldü.

Buluşmada, KEİG Platformuna üye İzmir, Denizli, Urfa, Çanakkale, Adana, Ankara, Antalya, Kocaeli ve İstanbul’daki kadın örgütlerinin yanı sıra; Baroların Kadın Komisyonlarından, SPOD, KESK, SFK, Mor Çatı’dan katılımcılar da yer aldı.

Kapanış oturumunda, Türkiye’de kadınların emeği ve istihdamı konusunda yaşanılan ayrımcılıkların çok fazla davaya konu olmadığı, bu alanda yapılacak çalışmaların ve oluşacak ağın önemli olacağı vurgulandı. KEİG Platformu üyesi kadınlar, davalama konusunda çalışmaların süreceğini ve bu konudaki toplantıların yeniden düzenleneceğini belirtti.

Seminerin çıktılarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Seminerle ilgili basında çıkan haberler:

İstihdamda Kadın Emeği Görünmez, İstanbul Gerçeği

Şunlar İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.