“KEİG Bülteni ‘aile paketini’ iredeliyor”/ Jinha, 9 Şubat 2015

KEİG Bültenin son sayısında Başbakan tarafından Ocak ayında açıklanan “aile paketi” ele alınıyor.

Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi Platformunun (KEİG) 2 aylık yayını olan KEİG Bülteninin 11’inci sayısı çıktı. KEİG Bültenin son sayısında dosya konusu Başbakan tarafından Ocak ayında açıklanan “aile paketi”ne odaklanıyor. “Aileyi korumayı ve anneliği teşvik etmeyi hedefleyen bu paket, kadın istihdamına dair ne öngörüyor?” sorusunun irdelendiği bültende Meclise sunulan yasa tasarısını toplumsal cinsiyet eşitliği açısından ne anlama geldiği analiz edilecek. KEİGden “Haberler” bölümünde ise Denizli, İstanbul ve Antalyadaki KEİG üyelerinin çalışmaları aktarılırken; “Gündemde Neler Vardı?” bölümünde ise kadın milletvekillerinin kadın emeği ve bütçeye dair çalışmaları ile Adliyede çocuğuyla birlikte duruşmaya giren kadın avukatın çağrısı bulunuyor.

“Feminizmi Bağımsız Kadın Derneği’nden öğrendik”

 

“Gündeme Dair” bölümünde KEİGin güncel haberlere ilişkin değerlendirmelerinden “kadın işi-erkek” işi ayrımına odaklanan yazısı yer alıyor. Ayrıca, KEİGin kadın emeği ve istihdamı alanında yapılan çalışmaları kapsamlı şekilde derlediği bibliyografya çalışmasının ayrıntıları aktarılıyor. Platform üyelerinin tanıtıldığı “Söyleşi” bölümünde ise Bağımsız Kadın Derneğinden kadınlar, “Feminizmin ne olduğunu Bağımsız Kadın Derneğinden öğrendik” başlığı ile Mersinde 1996 yılından beri ördükleri kadın dayanışmasının dününü ve bugününü anlatıyor.

KEİG Bültenine şu adresten ulaşılabilir: http://www.keig.org/ebulten.aspx?id=16* Bu haber, 9 Şubat 2015de Jinha’da yayımlanmıştır.

Şunlar İlginizi Çekebilir...