Kadın İstihdamına Dair Güncel Haberler Üzerine

Kadın İstihdamına Dair Güncel Haberler Üzerine

KEİG Platformu
2 Mayıs 2014

Bu hafta iki haber çarptı gözümüze. Birincisi, 150 üstü kadın çalıştıran iş yerlerinin kreş açma zorunluluğunun anlamsızlığını çok az iş yerinin bu statüde olduğu üzerinden ifade ederken; 300 TL miktarında olduğu rivayet edilen kreş yardımının sorunu çözeceği iddiasındaydı[1].

İkinci haberde ise, Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı, 3 çocuk doğuran annelere (her çocuk için 2 yıl olmak üzere) 6 yıl borçlanma imkânı vererek erken emeklilik yolunu açan ve çalışan annelere 300 TL kreş yardımı öngören sosyal güvenlik torba yasa tasarısını eleştiriyor[2].

Her iki haber/açıklama “iyi niyetli” görülse de bakım sorumluluğunun erkekler tarafından eşit paylaşımı ve devletin ücretsiz, kaliteli ve ulaşılabilir hizmetler sunması gerekliliğini es geçmektedir. Her ne kadar DES annelerin borçlandırılmaması ve devletin 6 yıllık primleri ödemesi gerektiğine ve  kreş yardımının sadece çalısan annelere değil tüm annelere verilmesinin önemine değinse de çocuk bakımının aile içinde ve yalnızca kadınlar tarafından sağlanmasının toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en önemli nedenlerinden biri oldugu gerçeğini gör(e)memektedir.

KEİG Platformu olarak belirttiğimiz üzere;

– Anne ve/ya babası çalışsın çalışmasın, tüm çocuklar için bir hak olarak okul öncesi eğitimi mümkün kılacak kapsamlı kamu yatırımları yapılmalıdır. Bu yatırımların, çocukların sağlıklı gelişimini desteklemesini sağlamanın yanında istihdam yaratma hedefine yönelik de katkı sağlayacağı unutulmamalıdır.

– Sosyal devlet olmanın gereği olarak, bakım hizmetleri, kamusal bir hizmet olarak devlet tarafından etkin bir biçimde düzenlenmelidir. Çocuk/yaşlı/engelli bakım hizmetleri, hane içinde bakım sorumluluğunu üstlenen kadınların/ erkeklerin çalışma saatlerine uyumlu, nitelikli, bakım hizmeti alanın anadilinde ve standart kalitede sunulmalıdır.

Metnin tamamına ulasmak icin:   http://www.keig.org/basinAciklamalari.aspx?id=11


[1] http://www.memurlar.net/haber/465623/
[2] http://www.odatv.com/n.php?n=esiniz-calisiyorsa-aile-degilsiniz-2704141200 

Şunlar İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.