EV HANIMLARI DAYANIŞMA VE KALKINDIRMA DERNEĞİ/ EVKAD – ADANA

evkad01@gmail.com


xevkadbeyaz_c4b9137

Ev kadınları adına çalışan örgütlü bir yapının olmaması dikkatimizi çekmişti ve biz de ev kadınlarının sorunları görünür kılabilmek adına 1994 yılında derneğimizi kurduk. Kurduktan sonra kendimizi bir sorun yumağı içinde gördük. Neydi bu sorunlar? Eğitim ve sağlık sorunları, aile içi sorunlar, şiddet, çocuk sorunları, akraba sorunları, ekonomik ve hukuki sorunlar…

Elbette hepsi ile tek başımıza baş edebilmemiz mümkün olamazdı, biz de bu sorunlarla ilgilenen başka kurumlarla iletişime geçerek önce kendimizin eğitip donanımlı hale gelmemiz gerektiğinin farkına vardık. Böylece, kadın bakış açısının ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini öğrenmeye başladık ki bize gelen diğer kadınlara anlatabilelim. Çalışmalarımıza başladık,kısa zamanda epey yol aldık. Ülkemizdeki çeşitli kadın gruplarına üye olduk, onlardan çok şey öğrendik. Biz dernek olarak ; Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi Platformu (KEİG) , Kadın Sığınakları Kurultayı, Kadın ve Anayasa Platformu, Kadın Koalisyonu, Şiddete Karşı Platform, Doğu Akdeniz Sivil Toplum Platformu (DASP) ve Adana Yerel Yönetimlerde Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonları İçin Platform (AYKEP) platformlarının üyesiyiz.

Ev kadınlarını şöyle değerlendirmek yanlış olmaz: Onlar birer ekonomist, çünkü ev ekonomisini dengeleyeme çalışmaktalar. Nasıl mı? En azından evlerinde dikiş, nakış, örgü yaparak, zaman zaman satarak, satmasalar bile aile fertlerinin ihtiyaçlarını gidermeyi görünmez el emekleri ile gerçekleştirmekteler. Ev kadınları birer sağlıkçı; hasta yakınlarına ve çocuklarına hizmet alımı yapmadan ücretsiz hasta bakımı gerçekleştiriyorlar. Ev kadınları akraba ilişkilerini ve sosyal yaşam ilişkilerini düzenleyerek aile fertlerinin rahat yaşamasını sağlıyorlar. Ev kadınları ailede okuyan çocuklarına her türlü maddi ve manevi desteği vermeye çalışıyorlar.

Tüm bu ve benzeri işleri yaparken haksızlıklara uğradıklarının bazen farkına varmıyor ya da kabullenmek durumunda kalıyorlar. Kendilerine biçilen rolü eğitilmiş bir edilgenlik içinde kabul etmiş durumdalar, içsel olarak kabul etmeseler bile sürekli birilerine bağımlı yaşama haline dönüştürülmeye çalışılmaktalar (Baba,anne,kardeş,eş,çocuk, vs gibi). Ancak canları yanana kadar veya şiddete maruz kalana kadar farkına varmadıklarını yine kendileri bize gelerek dile getiriyorlar.

Bizler de çeşitli toplantılar yaparak bir farkındalık yaratmaya çalışmakta, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ne olduğunu anlatmaya çalışmaktayız. Yasalar biz kadınlara ne getiriyor veya götürüyor dile getirmeye çalışıyoruz. Şiddetle nasıl baş edebilirizi hala konuşmaktayız. Karar alma mekanizmalarında daha çok kadının olması için mücadele etmeye devam etmekteyiz. Siyasette kadının varolması için, kadın için çalışma koşullarının iyileştirilmesi, istihdama kadınların katılımının artması için çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Her zaman başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz, ama en azından bölgemizde çaba sarf etmekteyiz.

Bizler, Çukurova Kadın Platformunu (ÇKP) oluşturarak Çukurova Belediyesi ile Güzelyalı Toplum Merkezinin açılmasına öncülük ettik. Bu merkezde, İngilizce,Satranç,Diksiyon,Cilt Bakımı ve Güzellik uzmanlığı,Anlayarak Hızlı Okuma,El Sanatları, Resim,Müzik gibi kurslar açılarak 7 den 70 e herkese hizmet sağlanmıştır. EVKAD, ÇKP, Çukurova Belediyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çukurova Şubesi ile yerelde ortaklaşılmış ve “TOPLUM ÖNDERLİĞİ OKULU” projesi gerçekleştirilmiştir. EVKAD ve Çukurova Belediyesi ile ortaklaşılmış “KADINLAR ÇEYİZ SANDIKLARINI AÇIYOR” projesi başlatılmış olup halen devam etmektedir. EVKAD olarak ayrıca, 06.06.2012 tarihinde Çukurova İlçesinin ilk bağımsız ” KADIN DANIŞMA VE DAYANIŞMA MERKEZİ’ni açtık. Bunların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklerimiz programlarımız çerçevesinde devam etmektedir.

Adres : Toros Mah.78197 SK. Akdeniz Apt. Bahçe Katı ÇUKUROVA/ADANA
Telefon: 0 322 262 05 62
Facebook: https://www.facebook.com/evkadadana.evkad?ref=ts&fref=ts

Şunlar İlginizi Çekebilir...