‘Esneklik kadını eve hapsediyor’ / Etha, 8 Mayıs 2014

Kamuda esnek çalışma modellerinin yaygınlaştırılması girişimlerini değerlendiren KEİG, “Esneklik öyle bir sihirli formül ki hem kadını ev içine hapsetmeye çalışan muhafazakar politikalarla hem de kadınların istihdamının arttırılması söylemi ile büyük bir uyum sergiliyor” dedi.

İSTANBUL- Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi Platformu, Devlet Personel Başkanlığının Marmariste düzenlediği ve esnek çalışma modellerinin tartışıldığı toplantıyı değerlendirdi.

KEİG Platformu, yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenceli esneklik adı altında eğreti çalışma biçimlerinin iliklerimize kadar işlemesi için çalışmalar son hızla devam ediyor” dedi, kamuda esnek çalışma uygulaması için kolların sıvandığını belirtti.

Devlet Personel Başkanlığının toplantısını hatırlatan KEİG, “Esnek çalışmanın altındaki baklanın ne olduğunu zaten çok iyi biliyoruz. Devlet Personel Başkanı da Esnek çalışma şekli memur annelere alternatif olacak diyerek bildiğimiz gerçeklerin bir kez daha altını çiziyor. Esneklik öyle bir sihirli formül ki hem kadını ev içine hapsetmeye çalışan muhafazakar politikalarla hem de kadınların istihdamının arttırılması söylemi ile büyük bir uyum sergiliyor” dedi.

Eurostat’ın 2009 verilerine göre, 25-49 yaş arasında kısmi zamanlı çalışan erkeklerin yüzde 43ü kısmi zamanlı çalışma nedeni olarak tam zamanlı iş bulamamalarını gösterirken, kadınların yüzde 42sinin çocuk ya da yaşlı bakım sorumluluğu nedeniyle kısmi çalıştığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Dolayısıyla, esnek çalışma kadınların hem çalışıp hem de aile bireylerinin bakımını üstlenmeleri anlamına gelmektedir. Ancak, esnek çalışmayı dillerine pelesenk edenler daha düşük ücretler, ücretli izin hakkının ortadan kalkışı, kıdem tazminatının hayal haline gelişi, emekli aylığının cep harçlığına dönüşmesi gibi ayrıntıları göz(lerimiz)den kaçırıyorlar. Diğer taraftan, esnek çalışma işgücü maliyetlerinin işveren yerine işçiye ve ailesinin üzerine yıkılması anlamına gelirken, işçilerin örgütlenmelerinin önünde de büyük bir engel teşkil etmektedir.”

Başbakanın 3 çocuk açıklamalarını hatırlatan KEİG, AKPnin aile temelli politikalarını da eleştirdi. KEİG, “Sosyal ve ekonomik politikalar ailenin korunması ve güçlendirilmesi için birbirini tamamlayıcı ve destekleyici olarak düşünülmektedir. Bu da çocuk bakımının hane içinde kadınlar tarafından yerine getirilmesi anlamını taşımaktadır” dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kaliteli ve ulaşılabilir bakım hizmetleri sunulmadığı, erkekler kadınlarla eşit sorumluluk almadığı, evlerde ve kamusal alanda cinsiyetçi iş bölümü devam ettiği sürece, kadınların esnek çalışmayı tercih ettiklerini söylemek/varsaymak cinsiyetçi bakışın ve pratiklerin devam ettirilmek istendiği anlamı taşımaktadır. Kamuda esnek çalışma modelleri işgücü piyasasının esneklik alanını genişletmekte, kazanılmış hakların gaspedilmesi ve memur ya da işçi olsun tüm çalışan kadınların eve kapatılarak erkeklerin, devletin ve işverenin bakım hizmetleri sorumluluğundan kurtulma çabalarının bir ifadesi olarak karşımıza çıkmaktadır.”

* Bu haber, 8 Mayıs 2014 tarihinde Etha’da yayımlanmıştır.

Şunlar İlginizi Çekebilir...