Dava Takip Süreçleri Semineri, Aralık 2012, İstanbul

KEİG Dava Takip Süreçleri Semineri
8-9 ARALIK 2012, İstanbul

Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi Platformu’nun 8-9 Aralık tarihlerinde düzenlediği Dava Takip Süreçleri Semineri’nde 8 ilden yaklaşık 40 katılımcı bir araya geldi.

İstanbul’da düzenlenen seminerde platform üyesi kadın örgütleri ve bu alanda çalışan avukatlar, hukukçular, sendika temsilcileri ve mühendisler buluştu. Seminer, amacı özellikle ev-içi emek, kayıt dışı çalışma ile istihdam ve iş yasasındaki ayrımcılığa yönelik farklı ayakları olan bir çalışmanın başlangıcı niteliğindeydi.

Bu seminer  ile öncelikle  kadının istihdamda yaşadığı ayrımcılığı önce platform üyeleri ve hukukçular ile birlikte tartışarak, görünür kılmak ve gündeme getirmek amaçlanıyordu. Çünkü kadının istihdamda yaşadığı ayrımcılık görünmez kılınıp, yeteri kadar gündemleşmemektedir. Seminerın esas amacı, ev içi emeğin yasal çerçevede görünür ve korunur olmasını sağlamak, kayıt-dışı çalışan kadının işçi statüsüne ve sosyal güvenliğe erişimini sağlamak ve kayıt içi çalışan kadının ise kadın olduğundan dolayı ayrımcı muameleye maruz kalmamasını sağlamak için yasal yollar kullanarak neler yapılabileceğine dair bir tartışma yaratmaktı.

Dava Takip Süreçleri Seminerinin çıktılarına burdan ulaşabilirsiniz.

Şunlar İlginizi Çekebilir...