ÇANAKKALE GİRİŞİMCİ KADINLAR ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ

girkakop@hotmail.com


xkeig.logo.yerine.kucuk_29bf860

Bizler Çanakkale’de “Kadın Girişimci Geliştirme” projesinde ev pansiyonculuğu, çini, seramik, tekstil-konfeksiyon, boyama teknikleri, folklorik bebek yapımı eğitimleri aldık. Bu eğitimlere paralel olarak kooperatifçilik, işletme, girişimcilik [KOSGEB], ev kazaları ve ilkyardım, ev ekonomisi, aile hukuku, kadının insan hakları, toplumsal iletişim, sorun çözme teknikleri (KiHEP) eğitimleri aldık.

Proje ortakları Çanakkale Belediyesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Çanakkale Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi, Çanakkale Gündem 21, Çanakkale İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Toplum Merkezi, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, ELDER ve Türk Kadınlar Birliği Derneği ile ilişkilerimiz devam etmektedir. Projenin sonunda yedi arkadaş bir araya gelip S.S.ÇANAKKALE GİRİŞİMCİ KADINLAR ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİNİ kurduk. (18/01/2007)

Kooperatifimize ortak olabilmek için Meslek Eğitim Belgesini şart koyduk. Şu anda ortak sayımız on altı. Ortaklık kayıtlarımız halen devam etmektedir.

Çanakkale el sanatları günümüzde terk edilmeye başlamış ve bunun yerini küçük atölyelerde el emeği olmadan özensizce üretilen biblo, tabak ve tahta mamuller almaya başlamıştır. Seri üretilen bu ürünler el sanatlarını yozlaştırmakta ve özünden uzaklaştırmaktadır. Hedefimiz unutulmaya yüz tutmuş Çanakkale’ye özgü yöresel el sanatları ürünleri ile uluslararası düzeyde hem kentimizi hem ülkemizin tanıtılmasına katkıda bulunmak.

Önceliklerimiz ayrıca, toplumsal yaşam içinde kadının etkinliğini sağlamak, insanın kendi yaşam ve kaynakları üzerinde denetim sahibi olmasına ve karar vermesine, insanın kendi gücünü ve egemenliğini kullanmasına, üretkenliğini ve yaratıcılığını harekete geçirmesine ve yaşam kalitesini yükseltmesine olanak sağlamaktır.

Sıkıntılarımız şöyle özetlenebilir: Bölümlerimiz çok olduğu için tekstil makinalarına (dikiş-nakış, overlok) ve de seramik fırınına ihtiyacımız var. Ayrıca toptancılardan uygun fiyatlı kumaş bağlantıları ve ürünlerimize pazar bulamamaktayız. Bizler gibi çalışan kooperatif ve derneklerin yardımlarına ihtiyacımız var.

Adres : Kemal Paşa Mah. cumhuriyet Meydanı Belediye İş merkezi Kat: 2, No: 105 Çanakkale
Telefon: 0 286 217 78 13

Şunlar İlginizi Çekebilir...