“Anneliği de milliyetçi referanslarla kuruyorlar”/ Evrensel, 6 Şubat 2016

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Annelik vatani görevdir” sözlerini CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ve Kadın Emeği ve İstihdam Girişiminden Begüm Acar değerlendirdi. Acar, “AKP hükümeti hem milliyetçi hem muhafazakar politikaları olduğu için anneliği de dini milliyetçi  referanslarla kuruyor. Bunu bir toplum projesi olarak görüp kadına böyle bir rol biçiyor. Şu anki savaş ortamından dolayı milliyetçi referanslar çok tehlikeli.” dedi.

Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında “Bizim için doğum yapan kadın hem mübarek annelik görevini yerine getiriyor, hem de aslında vatani görevini yapıyor. Doğum yapan kadınlarımızın hizmeti vatani bir hizmet gibidir.” dedi. Aynı konuşmada, kadınların doğum izni düzenlemesi adı altında yarı zamanlı ve kısmi zamanlı çalışmayı yasal hale getirerek, kadınlardan başlayarak tüm çalışma hayatının esnek ve güvencesiz çalışma prensibi ile yeniden düzenlenmesinin amaçlandığı torba yasa kanununu da değerlendirdi.

Konuyla ilgili Evrensele konuşan CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, ortada kadının annelik göreviyle yükümlü olduğu, erkeğin hiçbir sorumluluk almazken çocuğun yetiştirilmesinin, bakımının sadece kadına atfedildiği bir anlayış olduğunu ifade ederek, “Kadını eve hapsediyorsunuz, bütün bu yaptığınız kötülüklere karşın da diyorsunuz ki; ‘Kadın sen vatan hizmeti yapıyorsun’, ‘Çocuk doğurmak da bir vatan hizmetidir, askerlik hizmeti gibi bir hizmettir’ diyorsunuz. Yani kadın çocuk sahibi olarak bir vatan hizmeti mi yapıyor? Bireylerin kendi iradelerine bağlı olan bir şeydir çocuk sahibi olmak ya da olmamak. Yoksa biz çocuklarımızı yetiştireceğiz, sonra da onları savaş alanlarına sürükleyeceğiz. Birilerinin kasalarındaki servet daha çok artsın diye çocuk yetiştireceğiz. Böyle bir anlayış olamaz.” dedi. Sarıhan bir ailenin çocuk sahibi olmak istediğinde ekonomik koşulların yeterli olması gerektiğini, oysa bugünün koşullarında bunun gerçekleşmediğini, devletin de çocuk bakımı, gelişimi konusunda sorumluluk almayıp bu yükü tek başına bireye yüklediğini söyledi.

KADIN LEHİNE BİR DÜZENLEME DEĞİL’

Davutoğlu’nun kadın istihdamına ilişkin açıklamalarını da eleştiren Sarıhan, “Kadınlar zaten iş yaşamı içinde çocuk sahibi oldukları ya da olacakları sürede işten uzakta kalacaklar diye, kolay kolay işe alınmıyorlar. Bundan sonra kadınların işe alındıktan sonra yarı zamanlı çalışma isteği talebi olacağı, bunu uzatabilecekleri yönündeki algı ya da bu şekildeki beklenti doğal olarak onları işe alınmalarının önünde yeni bir engel oluşturacak. Yani bu düzenleme kadınların lehine bir düzenlemeyi işaret etmiyor” dedi.

‘TORBA YASA, ANNELİK ROLÜNÜ ÖNE ÇIKARIYOR’

Kadın Emeği ve İstihdam Girişiminden Begüm Acar, “Kadın çalışanlarla ilgili düzenlemeleri bu son torba yasasında da gördüğümüz gibi sadece annelik rolü üzerinden düşünerek uyguluyorlar. Başbakanın sözleri bütün politikasını açıklıyor. Kadınları torba yasayla esnek çalışmaya mahkum ediyorlar. Kadın istihdamı açısından olumsuz bir yasa. Kadınların yarı zamanla çalışmayı teşvik etmek yerine kreşler açılmalı” şeklinde konuştu.

Davutoğlu’nun “Çocuk doğurmak vatan görevi” sözlerine de değinen Acar, “AKP hükümeti hem milliyetçi hem muhafazakar politikaları olduğu için anneliği de dini milliyetçi  referanslarla kuruyor. Bunu bir toplum projesi olarak görüp kadına böyle bir rol biçiyor. Şu anki savaş ortamından dolayı milliyetçi referanslar çok tehlikeli” dedi.

* Bu haber 6 Şubat 2016 tarihinde Evrensel‘de yayımlanmıştır.

Şunlar İlginizi Çekebilir...