Ankara’da kadın kooperatifleri tartışıldıKEİG Platformu tarafından daha önce İstanbul ve İzmir’de düzenlenen kadın
kooperatifleri konulu toplantıların bir yenisi 29 Ağustos’ta Ankara’da
düzenlendi. Toplantıda, konuyla ilgili platformun yürüttüğü araştırma
tartışıldı.

Ocak ayında yapılan KEİG Genel Kurul Toplantısı’nda üye örgütlerin katılımıyla içeriği belirlenen kadın kooperatifleri konulu araştırmanın hem kadın emeğine dayalı üretimin hem de kadın dayanışmasının nasıl örgütlendiği konularına odaklanması kararlaştırılmıştı. Araştırma kapsamında Ankara, Denizli, Diyarbakır, Batman, Van, Mardin, İstanbul ve İzmir’de 17 kadın kooperatifi ve gelir getirici faaliyetlerde bulunan 5 kadın örgütlenmesiyle görüşüldü ve görüşmelerin değerlendirilmesi yapıldı. Araştırma, kadınlar tarafından kurulmuş ve işletilmekte olan tarım dışı faaliyet alanlarındaki kooperatifleri, kadınların işgücü piyasasında ve sosyal yaşam içerisinde bireysel ve kolektif güçlenmelerine yaptıkları etki açısından değerlendirmeyi hedefliyor.

KEİG Platformu tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarını paylaşmak ve politika metnini olgunlaştırmak üzere 9 Temmuz’da İstanbul’da, 21 Temmuz’da İzmirde düzenlenen iki toplantının ardından 29 Ağustosta Ankarada platform üyelerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi. Platformun kooperatif grubu üyelerinin katıldığı bu toplantıda KEİG’in konuyla ilgili yürüttüğü araştırma tartışıldı, sorunlar, çözüm önerileri ve gelecek dönemde kadın kooperatifleri konusunda neler yapılacağı konuşuldu.

Ankara’daki toplantıya KEİG üyelerinden GİKAD, GİRKAKOOP, BEKEV, KEİD, Emek Benim Kadın Derneği, Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu, Koza Kadın Derneği ve Mezopotamya Kadın Kooperatifi katıldı.

Şunlar İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.