Her Yaşta Her Kadına Güvenceli Gelecek İçin Emeklilik ve Sağlıkta Haklarım Nelerdir?/ 26 Kasım 2015, Ankara


Her Yaşta Her Kadına Güvenceli Gelecek İçin Emeklilik ve Sağlıkta Haklarım Nelerdir?

26 KASIM 2015, ANKARA

KEİG Platformu ve Çankaya Belediyesi, 26 Kasım’da Ankara’da “Her yaşta, her kadına güvenli gelecek için emeklilik ve sağlıkta haklarım nelerdir?” isimli bir panel düzenledi.Sürmeli Otel’de gerçekleşen panelde açılış konuşmasını yapan KEİG Platformu’ndan Aslı Çoban, Platformun 2007 yılından beri yürüttüğü çalışmaları aktarırken, yerel yönetimlerle ilgili yapılan çalışmaları da özetledi. Ardından söz alan Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülsüm Bor Güner, Belediyenin Eşitlik Birimini anlatırken, kadınlarla ilgili çalışmalarını da aktardı. Çankaya Belediyesi olarak toplumsal cinsiyet eşitliğinin hem belediye içinde hem de hizmet verdikleri alanlarda sağlanmasına önem verdiklerini belirten Güner, belediye çalışanlarının yüzde 50’sinin kadın olduğunu, yönetici düzeyinde ise bu oranın yüzde 40 olduğunu ifade etti.

14.00’da başlayan panelde Dr. Fatma Şenden Zırhlı, sosyal güvenlik kavramı ve kapsamı hakkında genel bilgi verirken, kadınların Türkiye’deki sosyal güvenlik sisteminin neresinde olduğunu ve haklarını anlattı. KEİG Platformu’nun konuyla ilgili hazırladığı politika raporunu kaleme alanlardan olan Zırhlı, sosyal güvenlik sisteminin erkekleri esas alan ve kadınları “bağımlı birey” şeklinde gören yapısından bahsetti. Zırhlı, yasada var olan ve olmayan haklar üzerinden Türkiye’deki sosyal güvenlik sistemini toplumsal cinsiyet açısından özetledi. Sunumda kadınlar için emeklilik haklarıyla ilgili bilgi veren Zırhlı, genel sağlık sigortası ile var olan ve kaybedilen hakları da kadınlar açısından anlattı.

Sunumun ardından soru-cevap bölümü yer aldı. Kadınlar, emeklilik yaşının arttırılması, prim gün sayısının yükseltilmesi, genel sağlık sigortası sonucunda doğan borçlar gibi konularda soru, yorum ve önerilerini iletti.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın

Şunlar İlginizi Çekebilir...